<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

LIETUVOS MUZIEJAI. 2004' 2-3. Rūmai, dvarai

RINKINIAI 

Dvarų turtai Kėdainių krašto muziejaus rinkiniuose

Jūratė NEKRAŠIĖNĖ, 

Kėdainių krašto muziejus

Kėdės iš Apytlaukio dvaro. XIX a. V. Bečelio nuotr.
iš Kėdainių krašto muziejaus archyvo
Ragų baldų komplektas iš Apytlaukio dvaro.
XIX a. pab. V. Bečelio nuotr. iš Kėdainių
krašto muziejaus archyvo

Kėdainių rajone buvo apie porą šimtų dvarų, kurių daugelis buvo garsūs savo pastatų architektūra, meno kūrinių rinkiniais, bibliotekomis: Kėdainių parke stovėjo grafo E.Totlebeno rūmai, dar yra išlikęs Apytalaukio grafų Zabielų dvaras, Sirutiškio, Lančiūnavos ir kiti dvarai.

Deja, po 1940 m. dvarai nacionalizuoti, jų turtas – bibliotekos, buities bei prabangos daiktai buvo grobstomi ir naikinami. Iš archyvo nuorašo: „1940m. Kultūros Paminklų Apsaugos įstaiga Kėdainių apskr. Miteniškių, Vilainių, Aristavos ir Lančiūnavos dvarų suregistruotus ir į valstybinę apsaugą paimtus kultūros ir meno paminklus buvo nuvežusi į Apytalaukio dvarą. […] Daiktai buvo saugomi ir laikomi tvarkingai. Tik 6 stilinės kėdes, 2 fotelius ir 1 sofą per prievartą paėmė Kėdainių LKP(b) Apskrities komiteto partiniam komitetui. O karui per Lietuvą praėjus, dalis daiktų karo metu žuvo – sudegė, daugelį dingusių daiktų paėmė vokiečių kariuomenės kareiviai…“

Dalis jų išlikusio turto yra saugoma bei eksponuojama Kėdainių krašto muziejuje. Tai – kolekcijos ir pavieniai eksponatai, daugiausia iš Apytalaukio, Aristavos, E.Totlebeno ir Lančiūnavos dvarų, kurie čia pateko per dvarų ir jų turto nacionalizaciją, atnešti pavienių asmenų.

Vertingiausias išlikęs iš Apytalaukio dvaro dabar muziejuje eksponuojamas rinkinys – Anglijos meistrų pagamintas medžiotojų baldų komplektas – Ragų baldai. Tai unikali ir didžiausia ragų baldų kolekcija Lietuvoje, 1947 m. atvežta iš Apytalaukio dvaro. Didelę baldų elementų dalį sudaro Indijoje gyvenančių barasingų ir zambarų elnių, Amerikoje gyvenančių baltauodegių elnių ragai.

Baldai, pagaminti Anglijos meistrų, pirkti 1900 m. Paryžiuje vykusioje parodoje, kurioje buvo apdovanoti pagrindiniu prizu – aukso medaliu. Komplektą nupirko grafas Zabiela ir trimis vagonais atgabeno į Lietuvą. Iki šių dienų išliko tik trečdalis šio komplekto: dalis sudegė, dalis buvo išgrobstyta.

Šalia baldų eksponuojamos dvi šio dvaro, didelės porcelianinės vazos, puoštos įvairiaspalvių gėlių puokštėmis. Vazų viršutinė dalis ir šoninės ąselės yra dantytos ir paauksuotos.

Kitą muziejaus ekspozicinę salę „Kėdainiai XIX a. dvarų buitis“ puošia dvi rankų darbo drožinėtos kėdės iš Apytalaukio dvaro ir medinis apvalus stalas nelygiais kraštais, pjautas iš medžio kamieno. Vienintelė stalo koja pagaminta iš storos, gumbuotos medžio šakos. Salės kampe – trikampio formos lentyna su keturiomis lentynėlėmis, puošta dantytais krašteliais bei augaliniais ir geometriniais ornamentais.

Salėje eksponuojama pypkės (kaljano) dalis iš buvusių E.Totlebeno rūmų Kėdainiuose. Pypkė glazūruota žaliai ir puošta vynuogių lapų bei uogų ornamentu.

Muziejuje saugoma ir XIX a. pab. tekinta medinė, dėžutė su dangteliu, puošta raižytu gėlių ornamentu.

Iš Aristavos dvaro muziejuje yra saugoma ampyro stiliaus komoda su 7 stalčiais ir bronzinėmis rankenėlėmis. Į muziejų iš šio dvaro pateko ir dvi metalinės kolonos, puoštos augaliniu ornamentu bei ypač puošnios bronzinės žvakidės. Viena jų puošta stilizuotais ereliais su išskleistais sparnais, o ant žvakidės pagrindo – moters, vilkinčios šarvus ir dėvinčios šalmą su plunksnomis, figūra. Kitos žvakidės pagrindą puošia vyro figūra Romos laikų kario apranga, su šalmu ant galvos. Ant šalmo viršaus – drakono figūrėlė.

Muziejaus ekspozicinėje salėje „Kėdainiai XVI-XVIII a.“ eksponuojami daiktai iš buvusio Lančiūnavos dvaro, kurio savininkas buvo Stasys Kognovickis. Tai – krūtinės šarvai, (imitacija) dekoruoti augaliniu ornamentu, alebarda (imitacija), kurios centre – įrėžtas žmogaus su karūna atvaizdas, žalvarinė kuoka (imitacija) su kūgio formos buože nelygiu paviršiumi.

Yra išlikę keletas daiktų ir iš buvusio Taučiūnų dvaro. Tai – medinės tekintos lėkštės, puoštos javų pėdų ir dalgių atvaizdais, žibalinių lempų dalys, kurių pagrindai ornamentuoti fantastinėmis būtybėmis bei augaliniais motyvais.

Deja, apie daugelį daiktų, saugomų Kėdainių krašto muziejuje iš įvairių rajono dvarų, tikslios informacijos nėra. Tai – žibalinių lempų dalys, žvakidės, sietynai, komodos, indai ir kt.

Šie, iš dvarų atvežti ir muziejuje eksponuojami daiktai – tai dvarininkų buities ir kultūros atspindys.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2005.01.05