<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

 

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2005 m. Nr. 1–2 / Rytai–Vakarai

BENDRADARBIAVIMAS

Tarptautinis medicinos paveldo specialistų seminaras –
jungtis tarp žemynų
 
Silvija STAKULIENĖ
Vilniaus universiteto Medicinos istorijos muziejus
 

VII Europos medicinos istorijos muziejų asociacijos seminaro dalyviai Vilniuje
Nuotr. iš VU Medicinos istorijos muziejaus archyvo.
 

Prisimenant geras tradicijas, kai Kaune Lietuvos medicinos istorijos ir farmacijos muziejuje 1995 m. įvyko vienas pirmųjų medicinos muziejininkų tarptautinių seminarų, 2005 m. rugpjūčio 20-25 dienomis Kauno ir Vilniaus akademinėse institucijose po dešimties metų pertraukos surengtas VII Europos medicinos istorijos muziejų asociacijos seminaras, skirtas Vidurio ir Rytų Europos šalims. Jo tema „Didelės apimties medicinos ir farmacijos įrangos konservavimas ir priežiūra“. Šiame, kas dvejus metus vykstančiame, renginyje dalyvavo medicinos muziejų specialistai iš dešimties šalių: Baltarusijos, Kroatijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Olandijos, Rumunijos, Rusijos, Ukrainos, JAV. Seminaras buvo dviejų dalių − teorinės ir praktinės. Lietuvos muziejininkai kartu su užsieniečiais  skaitė pranešimus iš medicinos muzeologijos ir istorijos. V.J.Mulderis (Willem J.Mulder) iš Olandijos Utrechto universiteto kalbėjo apie didelių medicinos instrumentų saugojimą, dr. A.Radziun iš Sankt Peterburgo Mokslų akademijos etnografijos ir antropologijos muziejaus dalinosi mintimis ir rodė filmą  apie Kunstkamerą, dr. T.Mekas supažindino su nauja „Materija medica“ paroda, demonstruodamas įgytas žinias prieš tai vykusiame Vroclave (Lenkija) VI seminare. Kolegos iš Amerikos dr. R. Kondratas ir R. Bardenas supažindino klausytojus su Amerikos medicinos įrangos rinkimu, saugojimu ir medicinos muziejų paveldo perspektyvomis. Kitų svečių  pranešimuose vyravo istorinė medicinos muziejų rinkinių tematika. Praktiniuose seminaruose buvo mokoma restauruoti įvairios paskirties medicinos įrangą. Kauno medicinos universiteto Lietuvos medicinos istorijos ir farmacijos muziejuje buvo išvalytos ir pagal visus restauravimo principus konservuotos dvi didelės tablečių gamybos mašinos (tabletariumai), Vilniaus universiteto Medicinos istorijos muziejuje atnaujinta keliasdešimt chirurgijos instrumentų iš prof. J. Serapino chirurginių instrumentų kolekcijos. Seminare muziejaus vedėja S. Stakulienė supažindino svečius su Vilniaus universiteto muziejų istorine raida XVIII-XXI a., dr. V. Miežutavičiūtė skaitė pranešimą apie Vilniaus medicinos draugiją ir jos vaidmenį kovojant prieš infekcines ligas, o medicinos istorikas A.Andriušis − apie Vilniaus universiteto medicinos paveldo kolekcijas, doc.R.Jankauskas supažindino su anatomijos ir patologijos kolekcijomis ir naujausiais archeologiniais tyrinėjimais iš Dubingių, apie Pirmojo pasaulinio karo kareivių kapavietes ir rastus medicinos artefaktus. Praktiniams užsiėmimams vadovavo žymus specialistas iš JAV, Smitsono nacionalinio Amerikos istorijos muziejaus Vašingtone, Restauravimo skyriaus vadovas R. Bardenas (Richard Barden).

VII Europos medicinos istorijos muziejų asociacijos seminaro dalyviai Kaune,
KMU Lietuvos medicinos istorijos
ir farmacijos muziejuje.
Nuotr. iš VU Medicinos istorijos muziejaus archyvo.

Per kultūrinę programą svečiai buvo supažindinti su Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodo augmenija. Vaistinių, prieskoninių augalų grupės vadovė dr. O.Ragažinskienė supažindino su sodo neįkainojama vertybe – vaistinių augalų kolekcija. Vaistiniai augalai suskirstyti farmakognostiniu principu pagal biologiškai veikliąsias medžiagas: alkaloidus, glikozidus, polifenolius, eterinius aliejus, polisacharidus, vitaminus. Dabar čia auginamos 295 augalų rūšys. Seminaro dalyviai ragavo prieskoninių augalų ir žalumynų, išaugintų prieskoninių ir medingųjų augalų kolekcijoje. Įdomu tai, kad prie kiekvieno patiekalo Kauno botanikos sodo darbuotojai gali pasiūlyti skirtingų prieskonių, kurie labai paįvairintų meniu. Gaila, kad žmonės daugelio tų augalų nepažįsta, nėra ragavę, todėl ir neaugina, − pasakojo O.Ragažinskienė.
Vilniuje svečiai aplankė Lietuvos dailės muziejaus Prano Gudyno muziejinių vertybių restauravimo centrą. Teko pamatyti ir susipažinti su XVIII a. restauruojamais gobelenais, metalo dirbiniais, pajusti amžių dvelksmą iš šukių sulipdytuose keramikos induose, kitų restauravimo proceso detalių. Kultūrinė programa tęsėsi ir Anykščiuose. Ten pakeliauta siauruoju geležinkeliu, patirta gausybė netikėtumų − plėšikų pasirodymas su Tadu Blinda ir „teismo procedūros“ įvykdymas keletui „nepaklusniausių“ seminaro dalyvių.
Tarptautinio seminaro organizavimą parėmė: Europos medicinos mokslų istorijos muziejų asociacija, Smitsono nacionalinis Amerikos istorijos muziejus, Kauno medicinos universitetas, Vytauto Didžiojo universiteto Botanikos sodas, Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas, A.Kaikario labdaros ir paramos fondas.
Pirmasis medicinos muziejų muziejininkų seminaras buvo surengtas 1993 m. Rygoje. Jo iniciatoriai buvo garsūs muziejininkystės specialistai iš Latvijos P.Stradinio medicinos istorijos muziejaus K.E.Aronsas ir jo kolegos. Prie jų prisidėjo olandas V.J.Mulderis. Pastarasis, Europos medicinos mokslų istorijos muziejų asociacijos tarybos narys, buvo ir šio renginio Lietuvoje vienas pagrindinių rėmėjų. Iš pradžių seminarą planuota organizuoti Liublijanoje ir Bistroje (Slovėnija), tačiau vėliau buvo pasirinkta Lietuva. Tarp rėmėjų ir seminaro vadovų pažymėtinas tautietis daktaras R.Kondratas, medicinos ir gamtos mokslų srities kuratorius iš Smitsono nacionalinio Amerikos istorijos muziejaus Vašingtone. Prie seminaro organizavimo ypač daug prisidėjo Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejaus direktorius T.Mekas, jo kolegės A.Rudžianskaitė, A.Lignugarienė, Vilniaus universiteto Medicinos istorijos muziejus.
Šie medicinos muziejininkų seminarai, vykstantys kas dveji metai pakaitomis su Europos medicinos istorijos muziejų kongresais, yra puiki galimybė profesiškai tobulėti medicinos istorijos muziejų specialistams, kurie Europoje jau skaičiuoja ne vieną šimtmetį, pasijusti tarsi vienos gildijos nariais.
VIII medicinos muziejininkų seminaras turėtų įvykti 2007 m. Zagrebe (Kroatija).

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.13