<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

 

 
 
Molėtų krašto muziejus
Molėtų krašto muziejaus parodų salėje sausio 6 – vasario 4 d. veikė gamtos fotografijos „Šviesos link“ paroda. Jos autorius Jonas Danauskas, sugebantis derinti komerciją ir meną, be naujos parodos, atvežė daugybę leidinių su savo nuotraukomis. Paroda, kuriai pateikta apie penkiasdešimt darbų, – šilta ir graži, anot gausiai susirinkusių fotomenininkų, sukelianti „baltą pavydą“. O pats autorius, atskleidęs savo fotografijos kelio pradžią Molėtuose ir trumpai pristatęs ateities planus, geriausiai save apibūdina tituliniame parodos apraše: „Motulės gamtos požiūriu esu kūdikis, ir su jam būdingu smalsumu ir nuoširdumu žaviuosi kiekvienu „atradimu“. Kaip niekada gausūs parodos lankytojai – kolegos fotografai, tautodailininkai, bičiuliai, artimieji, draugai – sveikino fotomenininką, linkėdami pačių įvairiausių dalykų.Parodos atidarymo metu nuotaiką kėlė muzikantų muzikantai Algimantas Mieliauskas ir Kęstutis Kuzmickas.
Jono Danausko parodą „Šviesos link“, įsikūrusią Molėtų krašto muziejuje, tarsi atkartojo Algimantas Čiža su spalvotos fotografijos paroda „Ežerų atspindžių link“, sausio 9 dieną atidaryta Molėtų parapijos namuose. Algimantas prisipažino, kad prieš ketvirtį amžiaus iškeitęs gimtąjį Rokiškio rajoną į Molėtus, nes, anot fotografo, Rokiškio rajone ežerų yra gal tik trisdešimt, o Molėtų – geri trys šimtai. O koks be vandens, be Molėtų pušynų, beržų jų pakrantėse grožis nepalieka fotografui įspūdžio, tuo įsitikinti galėjo po Mišių Molėtų bažnyčioje susirinkę fotografijos menui neabejingi parapijiečiai. A. Čiža savo fotografijose vengia sodybų ar jų fragmentų, nes, anot fotomenininko, tai esą svetimkūniai, kaip elektros perdavimo linijos ar kiti su gamtos harmonija nesuderinami dalykai. Paroda veikė iki vasario 20 dienos.
Vasario 16-ąją molėtiškiai pažymi ne tik Valstybės atkūrimo, bet ir Molėtų vardo pirmojo paminėjimo dieną. Jau tapo tradicija rengti savo kraštiečių „molėtiškas“ parodas. Šįmet Molėtų krašto muziejaus parodų salėje surengta profesoriaus Vytauto Kaušinio plakatų paroda. „Plakato paskirtis – anonsuoti, kviesti… Tai reikalauja didžiulių pastangų būti tiksliam, meninės sielos ir aukšto profesionalumo“, – per parodos atidarymą kalbėjo V.Kaušinis, pabrėžęs, kad dažnai užsakovams neįtikdavęs dėl savo pamėgtų spalvų – juodos ir baltos. Unikalią parodą galima buvo aplankyti iki kovo 9 dienos.
Nuo paskutinio 2004 m. mėnesio Naujasodžio muziejuje tebeveikė tarptautinio juodosios keramikos seminaro ir Molėtų gimnazijos moksleivių keramikos ir dailės darbų paroda. Prieš tai seminare sukurtais darbais kraštiečiai galėjo grožėtis Molėtų krašto muziejaus parodų salėje. Seminare puikiai dirbę ir profesionalai, ir moksleiviai sukūrė ir turi kraštiečiui parodyti ne tik daugybę senove dvelkiančių puodynių, lėkščių bei įvairiausių indų, bet ir vandens gyvūnų.
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai paminėti muziejus pakvietė į 7-ąją Molėtų rajono dailės ir fotografijos premijos parodą. Joje dalyvavo 36 menininkai, lygiomis teisėmis tiek rajono mokinukai, tiek aukštąjį dailės išsilavinimą turintys menininkai. Kaip nė vienais metais – net devyni debiutantai. Konkurso naujovė buvo ta, jog vietoj trijų kasmet skelbiamų laureatų, šiemet komisija atrinko aštuonis, vertus piniginių premijų. Šiųmetinė paroda turėjo naują reikšmę – Lietuvos liaudies kultūros centras įsteigė „Aukso vainiko“ nominaciją, kuria buvo apdovanotas tautodailininkas, praėjęs atrankines parodas rajone, apskrityje bei pripažintas vertu šio apdovanojimo respublikinėje parodoje. Komisijos vertinimu į Utenos apskrities turą iš Molėtų rajono pateko garsiosios Alantos krašto auksarankės siuvinėtojos J.Čekelienė, T. Sabaliauskienė, R Žiagūnienė, nepakartojamų sodų meistrė E Gečienė, A. Laurinavičius (keramika), jaunoji dailininkė A Navikaitė, J.Prunskus (tautinės juostos), A.Reišis (kaukės). Komisija iš premijos parodos išskyrė du didesnius laureatus – fotografą Valentą Laurinavičių ir tautodailininką Juozą Vasiliauską, dalyvavusį parodoje su mokiniu A.Jakštu. Konkursinė paroda buvo lankoma kovo 11 - balandžio 11 dienomis.
Balandžio 14 – 18 d. muziejaus parodų salėje buvo eksponuojama išeivijos dailininkės Magdalenos Birutės Stankūnienės darbų paroda „Žemynos žemė“. Kaip rašo dailininkės kūrybos tyrinėtoja Violeta Jasevičiūtė: „Kompozicijose laisvos išorinio pasaulio, gamtos formų parafrazės, žėrinčios geltonais ir raudonais kadmiais, violetais ir kraplakais, purpuru ir chromo žaluma“.Tokiais spalvų deriniais Magdalena mėgsta tapyti savo numylėtos gimtosios žemės portretą. Žemyna – žaliaplaukė, žaliaakė, ryškiaspalviais žiedais žydinti.
Magdalena Birutė Stankūnienė Lietuvos kultūrinį gyvenimą gausiai praturtina tapybos, grafikos, mozaikos darbais. Parodos surengtos visuose Lietuvos regionuose. Daugybė darbų taip ir liko kaip dovanos muziejams, M.Mažvydo bibliotekai. Molėtų krašto muziejus 1999 m. ir 2003 m. sulaukė dailininkės atidaus dėmesio ir vertingos dovanos. Muziejaus fondus papildė 63 jos pačios sukurti tapybos, grafikos bei tekstilės kūriniai: „Žemynos žemė“, „Medeinos sodai“, „Gėlių vizija“, „Dykumų kaktusai“, „Lietuvos kaimo moters darbai“. Kūriniai buvo eksponuojami krašto parodų salėse, dalis jų iki šiol deponuojami rajono įstaigose.
Gegužės 12 – 27 d. muziejaus parodų salėje veikė jau tradicine tapusi rajono mokyklų moksleivių ir mokytojų kūrybinių darbų paroda. Parodą kasmet organizuojančio Švietimo centro metodininkė O.Imbrasienė džiaugėsi, kad parodos lygis kyla – nauji darbai, nauja technika, kokybė. Buvo paminėtas didžiulis mokytojų įnašas, ruošiant auklėtinius parodoms. Parodos uždaryme dalyvavęs rajono meras V. Stundys neabejojo, kad „atrasti savo sugebėjimą kurti – nepaprastai sunku, o mokytojo vaidmuo ypač svarbus. Mokytojas pastebi, atveda, palieka. Džiugu, kad keičiasi mokyklų požiūris į parod kultūrą“. Muziejaus direktorė V.Kazlienė pastebėjo, kad kiekvienais metais Molėtų rajono menininkai parodo tai, ko dar neteko niekur matyti. Keletą žodžių tarė vertinimo komisijos narės – muziejininkė N.Aleinikovienė ir Laisvalaikio centro dailininkė A.Baranauskienė. Bene svarbiausias parodos uždarymo akcentas buvo apdovanojimai., per kuriuos buvo nepamirštas nė vienas. Specialius prizus įsteigė meras, Molėtų krašto muziejus, Švietimo centras.
Birželio 2 d. krašto muziejaus parodų salėje atidaryta  meninių fotografijų paroda „Vienintelė Negret“. Jos autorius  UAB „Aukštaitijos šilas“ direktorius komercijai Ričardas Kvekšas. Fotografijose užfiksuotas tik fotomenininko akiai matomas gamtos grožis. Didžiąją gyvenimo dalį paskyręs miškui, autorius randa laiko kūrybai iš medžio. Parodų salėje eksponuoti atvežti masyvūs kūriniai, naudojami buityje, ypač traukė moteriškos lyties atstoves.
Birželio 10 – liepos 2 d. muziejaus ekspozicijos salėje, greta nuolatinių eksponatų, atsikėlė paviešėti jaunos verslininkės, realybės šou „Keičiu žmoną“ herojės iš Kauno Ingos Budrienės fantazijų motyvais sukurti papuošalai. Prie neeilinių papuošalų, sukurtų iš stiklo, vyko ir neeilinis pristatymas ir prisistatymas. Net ir pačiai muziejaus direktorei Viktorijai Kazlienei teko „Kreivų veidrodžių šalies sekretorės vaidmuo“. Karalienės Ingros vaidmuo teko parodos autorei Ingai, pakvietusiai visus į savo valdas, o karaliaus Dariaus – josios vyrui. Karalienė perskaitė savo metinį pranešimą apie tai, kada gi Inga pradėjo kurti. Pristatyti jos parodą padėjo giminaičių vaikai, tapę modeliukais: „Saulės zuikučiu“, „N“ matomu nelegalu“; „Vėsuma“, „Karščiu“. Parodos metu patikusius darbus lankytojai galėjo įsigyti.

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.13