<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 2

PARODŲ SALĖSE

Lietuvos merų regalijos Trakuose

Virgilijus POVILIŪNAS

Trakų istorijos muziejus


Telšių (kairėje) ir Trakų merų regalijos parodoje „Lietuvos merų regalijos". V. Neliubino nuotr. 

Trakų istorijos muziejus, minėdamas savo veiklos 55 metų sukaktį, šiemet surengė keletą parodų. 2003 m. gegužės 16 d. atidaryta Tarptautinei muziejų dienai skirta paroda ,, Lietuvos merų regalijos“.
Šioje parodoje pirmą kartą Lietuvoje eksponuota trisdešimties (iš viso yra 60) Lietuvos Respublikos rajonų ir miestų, savivaldybių merų regalijos: grandinės ir ženklai, tarybos nario ženkleliai, Garbės piliečio ženklai.
Atkūrus nepriklausomybę, Lietuva tvirtai pasiryžo sugrįžti į Europos valstybių bendriją. Su atgimstančia valstybe atgijo anksčiau draustos ir netoleruotos vertybės, praeities istorijos simboliai. Jau 1988 m. virš Vilniaus Gedimino pilies bokšto suplevėsavo ilgai drausta Lietuvos tautinė vėliava, netrukus buvo įteisintas senasis himnas, 1990 m. – istorinis Lietuvos herbas – Vytis. Valstybės heraldika 1993 m. pasipildė nauja Lietuvos Respublikos Prezidento vėliava. Iš užmaršties prikelti istoriniai ir kuriami nauji miestų ir miestelių herbai, tvarkoma Lietuvos kariuomenės, policijos, laivyno ir kitų valstybės bei visuomeninių institucijų simbolika, atkurti senieji valstybiniai apdovanojimai. Atkurtas ir 1933 metais patvirtintas Seniūno ženklas.
Šiandien 180 miestų ir miestelių turi oficialiai įteisintus herbus, vėliavas, kurie tapo valstybės, miestų ir miestelių švenčių atributais, kuriasi naujos herbų naudojimo tradicijos, ugdančios meilę kraštui, valstybei, skatinančios pažinti praeitį ir dabartį.
Rengiant šią parodą buvo bendraujama su visais Lietuvos merais. Šie, turintys regalijų, mielai jas skolino. Trakų istorijos muziejus nuoširdžiai dėkoja rajonų ir miestų merams už bendradarbiavimą ir supratimą, taip pat Lietuvos muziejams, pateikusiems eksponatų parodai.
Tikimės, kad ši paroda prisidės prie naujų heraldikos naudojimo tradicijų ugdymo, o Lietuvos svečiams leido geriau pažinti mūsų šalies istoriją.

Regalia of the Lithuanian Mayors in Trakai

Virgilijus POVILIŪNAS

Trakai Historical Museum

Exhibition “Regalia of the Lithuanian Mayors” was open in Trakai Historical Museum in May 16-th, 2003. There are regalia of 30 mayors of 60 Lithuanian towns and municipalities exposed here for the fist time in Lithuania: chains and signs, signs of the members of the councils of the towns, signs of the honorary citizens.

Contact: Virgilijus Poviliūnas
Trakai Historical Museum
4 Kestučio str., LT-4050 Trakai
Tel. (+370) 528 58241
Fax  (+370) 528 55288.
Email: trakai.museum@is.lt

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.16