<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2003 m. liepa-rugpjūtis-rugsėjis)

Lietuvos jūrų muziejuje

Lietuvos jūrų muziejuje liepos 8 d. gimė delfinukas – Juodosios jūros afalinų jauniklis. Šiuo metu Lietuvos jūrų muziejuje gyvena septynios Juodosios jūros afalinos. Tai keturios patelės – Glorija (naujagimio mama), Nika, Premija ir Gabija, patinas ir bandos vadas Argas bei du jaunikliai – prieš metus gimusi mažylė bei šių metų jauniklis.Laivybos skyriaus vedėjas R.Adomavičius liepos 18 d. dalyvavo mokslinėje konferencijoje Rusnėje.
Liepos 25 d. „Dubingių“ tralerio denyje atidaryta paroda „Iš senųjų jūrininkų archyvo“. Jos eksponatai – jūrininkų dovanoti laivų žurnalai, sovietmečio garbės raštai, diplomai, atmintinės, kaip tarybinis jūrininkas privalo elgtis užsienyje, buities daiktai, nuotraukos.
Liepos 30 d. iš Lietuvos jūrų muziejaus į Japonijos Oitos miesto ekologinį akvariumą iškeliavo ruoniukai Vėtra ir Drumzlius. Baltijos pilkųjų ruonių šeimai priklausančiai Vėtrai dar tik pusė metų, pasaulį ji išvydo Jūrų muziejuje šį pavasarį, o Drumzlius gimė pernai. Be jų muziejuje liks dar dešimt ruonių, du iš kurių ketinama paleisti į Baltijos jūrą. Tokiu būdu muziejus dalyvauja tarptautiniame HELCOM projekte, kurio tikslas - atkurti pietinę Baltijos jūros ruonių populiaciją. Prieš mėnesį muziejus atsisveikino su ruoniuke Nida - ji buvo padovanota Varšuvos zoologijos sodui. Nida rasta pernai leisgyvė ties Nida, jai buvo sužalotas žandikaulis, kuris smarkiai pūliavo. Muziejaus Jūros paukščių ir žinduolių skyriaus vedėjo Arūno Grušo rūpesčio dėka ji pasveiko, tačiau gamtoje pati jau nebegalėtų išgyventi. Vienas iš ketinamų paleisti į jūrą ruoniukų - Girulis - šiemet rastas netoli Girulių smarkiai sukandžiotas šuns. 
Rugpjūčio 22 d. Lietuvos jūrininkai Jūrų kapitonų klube iškilmingai pristatė savo pačių sudarytą knygą – albumą „Lietuvos jūrų kapitonai“. Šventėje dalyvavo beveik visi knygos herojai. Prie knygos išleidimo prisidėjo ir Lietuvos jūrų muziejus. Tokiu leidiniu norėta panaikinti baltas dėmes šalies laivyno istorijoje ir siekta išsaugoti bent minimalius faktus apie Lietuvos laivyne dirbusius kapitonus. Albume pristatomos trumpos Lietuvos jūrų kapitonų biografijos, trumpai aprašoma žvejybos ir prekybos laivynų istorija.
Rugsėjo 12 d. pirmą kartą Lietuvoje po atviru dangumi buvo demonstruojama gyva žuvų ekspozicija. Penki akvariumai su upių, ežerų ir Baltijos jūros žuvimis, vėžiais, netikėtas poezijos, džiazo, klasikinės muzikos renginys „Mes kartu atsakome už Baltijos jūrą“ buvo organizuotas Šiauliuose. Įgyvendinti šį projektą šiauliečiams padėjo Lietuvos jūrų muziejaus akvariumo skyriaus vedėjas Saulius Karalius ir ichtiologas Eugenijus Buivydas. Iš pajūrio buvo atvežta grunto – jūros dugno, kuriuo buvo iškloti akvariumai. Surinkta apie 20 rūšių žuvų. Dvi savaites žuvys gydomos, pratinamos prie pasikeitusios aplinkos. Lietuvos jūrų muziejuje į akvariumus sugautos žuvys kartais pripranta prie aplinkos tik po pusmečio, todėl, ką pamatė šiauliečiai, buvo padaryta per rekordiškai trumpą laiką.
Rugsėjo 18 d. Lietuvos jūrų muziejuje, kaip ir visoje Lietuvoje, vyko Europos paveldo dienoms skirti renginiai. Muziejuje visą savaitę buvo vedami istorijos ir kraštotyros užsiėmimai moksleiviams „Kopgalio tvirtovės paslaptys“. Jų metu moksleiviai sužinojo, kada atsirado Kopgalis, kas ir kada tarp kopų pastatė fortą bei kodėl jis taip ir liko nepanaudotas karybos tikslams. Šiandien Kopgalyje susitinka sena ir šiuolaikiška. Europos paveldo dienos – išskirtinė proga atkreipti visuomenės dėmesį į unikalų ir jauniausią Lietuvos žemės lopinėlį – Kopgalį bei galimybė praplėsti moksleivių žinias.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2003.12.16