<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 2

EDUKACIJA

Eksponatas kaip komunikacinis artefaktas Muziejų edukacijos objekte - modernus ir šiuolaikinis menas

Lina KAROSIENĖ

Europos centro skulptūrų muziejus


Konferenciją pagyvino Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos moksleivių kūrybinės akcijos. Autorės nuotr.

Konferencijos „ Muziejų edukacijos objektyve – modernus ir šiuolaikinis menas" atidarymas Europos parke. Kalba Kultūros ministerijos sekretorius R. Kvietkauskas. Autorės nuotr.  

Europos parkas gegužės 29 – 30 d. pakvietė Lietuvos muziejų edukatorius į tarptautinę konferenciją Muziejų edukacijos objektyve – modernus ir šiuolaikinis menas. Konferencija buvo siekta praplėsti edukacinių programų inovatyvių būdų rengimo sampratą, skatinti jų įvairovę tikslinių grupių aspektu. Konferencijoje patirtimi dalinosi edukatoriai, edukacijos skyrių vadovai iš Danijos, Suomijos, Didžiosios Britanijos, Švedijos bei Lietuvos muziejų. 
Lektoriai siekė atskleisti edukacinės veiklos organizavimo principus, darbą su įvairiomis tikslinėmis grupėmis, grįžtamojo ryšio svarbą bei bendradarbiavimo su menininkais ar švietimo įstaigomis pavyzdžius. Kaija Kaitavuori, Kiasmos šiuolaikinio meno muziejaus edukacijos skyriaus vadovė, savo pranešime akcentavo šiuolaikinio meno savybę įtraukti tiek mokinį, tiek ir patį mokytoją į mokymosi procesą. Tad muziejus edukacinę veiklą orientuoja dviem kryptimis: į informacijos apie šiuolaikinį meną suteikimą, pasitelkiant gidus, įvairius straipsnius ar tekstus, bei padrąsinimą asmeninei interpretacijai, pasitelkiant  diskusijų gidus, įvairius užsiėmimus. Taip pat lektorė minėjo mokyklos gidų sistemą, kuria siekiama sukurti ilgalaikio bendradarbiavimo su mokyklomis ryšius. Anna Bowman išsamiai apžvelgė Jorkšyro skulptūrų parko Didžiojoje Britanijoje edukacinių strategijų kaitą nuo 1977 metų. Ji pabrėžė menininkų įtraukimo į edukacinę veiklą svarbą bei pristatė spalvingą paletę užsiėmimų bei paslaugų, skirtų švietimo įstaigoms, specialiųjų poreikių žmonėms bei bendruomenei. Anna Johansson iš Wanas muziejaus Švedijoje atskleidė, kaip edukacinė veikla gali būti efektingai vystoma net ir mažame muziejuje. Teddy Josephsen, Danijos Louizianos modernaus meno muziejuje dirbantis jau penkerius metus,  pabrėžė dialogo vaidmenį edukacinėje veikloje. Jis teigė, kad būtent dialogas tarp edukatoriaus ir grupės leidžia sukurti grįžtamąjį ryšį ir galimybę dvipusei komunikacijai. Tuo tarpu Nacionalinio M. K. Čiurlionio švietimo ir informacijos skyriaus vadovė Violeta Jasevičiūtė nagrinėjo neįgaliųjų įtraukimo į muziejaus edukacinę veiklą galimybes, iliustruodama savo pranešimą muziejuje vykdomų projektų pavyzdžiais. 
Antrąją konferencijos dieną pagyvino 120 moksleivių iš Vilniaus vaikų ir jaunimo dailės mokyklos įvykdytos kūrybinės akcijos Gyvosios skulptūros, Idėjų voratinklis, Potencialus augimas, Atpažinto nykimo erdvė. Moksleiviai akcijų metu interpretavo šiuolaikinio meno kūrinius, eksponuojamus Europos parke. Mokyklos mokytojas Arvydas Baltrūnas taip pat perskaitė pranešimą apie mokyklos kertines nuostatas bei joje vykdomas programas. Galiausiai konferencijos dalyviai buvo pakviesti kartu su lektoriais sėsti už apskrito stalo ir panagrinėti iškilusius klausimus bei problemas, kurios, kaip paaiškėjo diskusijų metu, yra panašios ir aktualios daugelyje Europos šiuolaikinio meno muziejų. Konferencijos dalyviai išsiskirstė vildamiesi, kad šis užsimezgęs šiltas bendradarbiavimas tarp muziejų edukatorių ras tam tikrą išraišką ir ateityje. 

Within the Scope of Museum Education – Modern and Contemporary Art

Lina KAROSIENĖ

Sculpture Museum of the Center of Europe

“Europos Parkas” has held an international conference “Within the Scope of Museum Education – Modern and Contemporary Art” in May 29-30-th, 2003, to exchange experiences of educational strategies representing contemporary art between Danish, Finnish, Great Britain’s, Swedish and Lithuanian museum specialists.

Contact: Lina Karosienė
Europos parkas, Joneikiškių village, LT-4013 Vilnius region
Tel./Fax (+370) 5 2377077.
Email: hq@europosparkas.lt

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.16