<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

LIETUVOS MUZIEJAI. 2004' 2-3. Rūmai, dvarai

BENDRADARBIAVIMAS

 

Naujas festivalis Šiaurės Lietuvoje

Margarita TARAŠKUTĖ

Šiaulių „Aušros“ muziejaus

Parodų ir lankytojų aptarnavimo skyrius

Ch. Frenkelio rūmai Šiauliuose. 
Nuotrauka iš „Aušros“ muziejaus rinkinių
Šiaulių kamerinis orkestras (meno vadovas Borisas Traubas – pirmas iš kairės) Ch. Frenkėlio rūmuose. 
Z. Ripinsko nuotr.

Dvarų kultūros atgaivinimas šiandien tampa svarbia užduotimi kiekvienam, besirūpinančiam tautinės savimonės, kultūros, tradicijų, sąvasties išlaikymu. Taip mėginama kurti Lietuvos kultūrinį kontekstą, tačiau kas jis būtų be provincijos konteksto?

Šiaulių kamerinio orkestro meno vadovas Borisas Traubas koncerto Ch. Frenkėlio rūmuose metu. Nuotrauka iš „Aušros“ muziejaus archyvoŠiaurės Lietuva turtinga dvarų palikimo, menančio ne tik materialines vertybes, bet ir gyvą kultūros sklaidą. Deja, ne visi dvarai šiandien gali mus džiuginti savo turtingumu, senovę menančia prabanga. Dėl to norėtųsi pasidžiaugti šiuo metu baigiamais restauruoti Ch. Frenkelio rūmais Šiauliuose.

Šie rūmai – kultūros paminklas, moderno (sesecijos, arba jugendo) stiliaus XX a. pr. architektūros pavyzdys, vienintelis Šiauliuose ir vienas iš nedaugelio Lietuvoje. Čia įrengta ekspozicija „Provincijos dvaras“, kurioje sukurta stilizuota dvaro aplinka, atspindinti dvarininkų buitį, kasdienybę, jų kultūrinius bei meninius poreikius.

Visa tai paskatino 2004 m. birželio – rugpjūčio mėn. surengti Ch. Frenkelio rūmų vasaros festivalį. Tai 4 organizatorių (Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių kamerinis orkestras, Šiaulių kultūros centras ir „Aušros“ muziejus) 4 koncertų ciklas, skirtas Šiaulių kamerinio orkestro įkūrimo 15-osioms metinėms paminėti. Anot orkestro meno vadovo Boriso Traubo, „šis šiauliečių mėgiamas rūmų kompleksas yra tarsi specialiai pastatytas įvairiems kultūriniams renginiams“. Iš tiesų šiauliečiai vasarą galėjo įkvėpti gaivaus „kultūros“ oro. Po rūmus sklandė A. Vavaldi ir P. Čaikovskio „Metų laikai“ (atliko Šiaulių Kamerinis orkestras ir svečias iš Vokietijos Leonidas Dorfmanas), W. A. Mocarto, N. Paganini’o, R. Strauss’o, J. S. Bach’o (solistai Asta Krikščiūnaitė ir Dalius Samėnas (Lietuva) muzikos garsai, kuriuos papildė dar viena meno karalienė – Poezijos mūza (eiles skaitė Šiaulių dramos teatro aktorė Olita Dautartaitė).

Meno poveikis buvo akivaizdus – šiauliečiai gausiai lankė koncertus. Kartais gali atrodyti, kad provincija verda savose sultyse be kultūrinio prieskonio, bet, deja, jo labiausiai reikia. Kad taptume „dvasios bajorais, dvasios aristokratais“ (V. Putviskis-Pūtvis) keliame dar vieną taurę nušvitimo vardan. Kitais metais bus rengiamas dar vienas, jau antrasis, Ch. Frenkelio rūmų festivalis – proginis, didesnis, su įdomiomis interpretacijomis.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2005.01.05