<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 2–3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(balandis – gegužė – birželis / liepa – rugpjūtis – rugsėjis)

Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje

Balandžio 14 d. Kinijos Liaudies Respublikos ambasadorius Lietuvoje Chen Yuming atidarė parodą „Pekino operos personažai“. Paroda trimatėse miniatiūrose pristatė Pekino operos sceninius personažus. Eksponatai sukurti naudojant skulptūros techniką ir remiasi turtingu tradiciniu Pekino operos repertuaru. Kiekvienas epizodas arba personažas pasakoja visiškai naują istoriją.
Balandžio 22 d. surengtas Lietuvos nacionalinės premijos laureato M.K.Čiurlionio kvarteto koncertas.
Gegužės 4 d. koncertavo Janina Neniškytė (fortepijonas).
Gegužės 5 d. pradėjo veikti paroda „Senoji Lietuvos kryždirbystė“ iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių.
Gegužės 7 d. įvyko Prano Gailiaus autorinių knygų parodos „Iš lietuviškų minčių ir žodžių“, skirtos Spaudos atgavimo 100-mečiui, atidarymas. Dailininkas savo darbuose atspindi raidinių ir vizualinių elementų sąveiką. Jo kūryboje ženklas, raidė įgauna figūros reikšmę. Parodoje buvo galima pamatyti ir Jono Bretkūno „Postilę“ išleistą 1591 m.
Specialiai šiai parodai sukurta edukacinė programa. Moksleiviai sužinojo, kuo senovinės raidės skiriasi nuo šiuolaikinių, pamatė kaip iš raidžių gimsta meno kūrinys, patys tapdavo gyvosiomis raidėmis.
Birželio 3 d. koncertavo Rokas Zubovas (fortepijonas).
Birželio 17 d. vyko tarptautinis Sigutės Trimakaitės muzikos festivalis „Šokoladinis Mocartas Lietuvoje“. Tai muzikinis-literatūrinis vakaras, kuriame dalyvavo tarptautinių konkursų laureatė Sigutė Trimakaitė (sopranas), Arūnas Staškus (fortepijonas), Kęstutis Navakas (poetas).
Birželio 25 d. atidaryta paroda „XIX a. pab. – XX a. I p. Lietuvos ir lietuvių dailė“ iš prof. Algimanto Miškinio kolekcijos. Parodoje eksponuoti gerai žinomų dailininkų: Vlado Drėmos, Adomo Galdiko, Vytauto Kairiūkščio, Stasio Ušinsko, Viktoro Vizgirdos ir kt. darbai bei mažiau ar visai negirdėtų menininkų kūriniai.
Liepos 10 d. muziejus inicijavo specifinės vietos projektą: menininkai Kauno mariose įgyvendino akciją „Išplukdytas menas. Laiškas. 2004”. Projekto koncepcija orientuota į fliuksiškas Jurgio Mačiūno idėjas. Akcijos objektas – meninis laiškas, kurio „išsiuntimas“ įvyko istoriškai lemtingu laiku, de facto ir de jure Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare. Taigi laiškas, kurį menininkai išplukdė, skirtas europiečiui, net jei tai bus kaimo žvejys, marių pakrantėje gaudantis žuvį. Šios akcijos tikslas – garsinti Jurgio Mačiūno vardą, šalia tradicinio dailės propagavimo, teigti alternatyvius, originalius meno sklaidos būdus, telkti menininkus tarsi atomus į „branduolinius darinius“, sprogdinančius susvetimėjimą, pyktį ir agresiją, kurios gausu politiškai suskaldytoje mūsų visuomenėje.
Rugsėjo 11 d. atidaryta paroda „Europos paveldo dienos: žydų paveldas Lietuvoje“. Parodoje iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio muziejaus liaudies meno fondų eksponuotos senos, unikalios fotografijos. Jose užfiksuotos medinės žydų sinagogos, jų interjerai bei antkapiai. Parodoje taip pat galima buvo pamatyti unikalias žydų prieškario organizacijų vėliavas bei susipažinti su prieškario žydų tautybės dailininkų kūriniais.
Rugsėjo 21 d. įvyko knygos „Ksenija Jaroševaitė: tradicinė skulptūra XXI amžiuje“ pristatymas.
Rugsėjo 22 d. surengtas vakaras-koncertas „Bičiulystė...susitikome tarp jūros ir miško...“, skirtas M. K. Čiurlionio 129-osioms gimimo metinėms.

M. Žilinsko dailės galerijoje balandžio 1 d. įvyko Christine Waller (Švedija) instaliacijos „Tūkstantis namų“ atidarymas. Menininkė vaizduoja mūsų ir mūsų protėvių namus, norėdama akcentuoti žmogaus buvimą šiuolaikiniame pasaulyje. Parodos autorės darbai nėra tik fotografijos, jos perauga į fotokoliažą. Nuotraukų fragmentai nuspalvinti, dažais, kurie yra sumaišyti su pigmentais ar smėliu, norint kuo tikroviškiau pavaizduoti mūsų gyvenimo reljefą.
Gegužės 4 d. vyko Donato Banionio kūrybos vakaras-susitikimas, skirtas aktoriaus 80-ties metų jubiliejui.
Gegužės 7 d. atidaryta paroda „Lietuvos istorijos atspindžiai XVII–XIX a. dailėje “ iš Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus rinkinių. Parodoje pristatoma dailės kolekcija, kurioje kiekvienas eksponatas, pergyvenęs sukilimus ir karų audras, atverčia skirtingus Lietuvos istorijos puslapius.
Gegužės 9 d. šurmuliavo stiliaus, madų ir floristikos šventė „Įkvėpimo diena’2004“. Tai vienintelis floristikos meno atstovų improvizacijos renginys ne tik Lietuvoje, bet ir Centrinėje bei Rytų Europoje. Geriausi šios srities meistrai iš Lietuvos, Rusijos ir Latvijos žiūrovų akivaizdoje kūrė originialias floristines kompozicijas. Garsus Rusijos floristas Stasas Zubovas pristatė nacionalinio rusų kostiumo motyvais sukurtą drabužių kolekciją, gausiai dekoruotą gyvų gėlių kompozicijomis.
Birželio 18 d. duris atvėrė Pipos Skotnes (PAR) paroda „Dievo avinėlis“ ir Fred Ivar Utsi Klemetsen (Norvegija) paroda „Speigas“. Pippos Skotnes paroda susideda iš objektų, vaizdinių, nuotraukų ir tekstų. „Dievo avinėlis“ – iliustruota gyvenimo: meilės, neapykantos, gailesčio, aukos ir atpirkimo knyga. Parodoje norima sukurti įspūdingą, lyginamąją ritualų ir idėjų ekspoziciją, kurie tuo pačiu yra svarbūs afrikietiškai kosmologijai ir krikščioniškoms tradicijoms.
Fredo Ivaro Utsi Klemetseno darbuose užfiksuoti šiaurės Skandinavijos vietiniai gyventojai - samiai, turintys savo unikalią kultūrą. Autoriaus fotografijos, darytos nuo 1990 m. iki šių dienų - tai jo siekis „įšaldyti“ senąsias samių gyvenimo tradicijas, kol naujos technologijos nespėjo visiškai užkariauti bendruomenės.
Rugsėjo 27 d. įvyko tradicinis netradicinio kino vakaras. Buvo pristatyta specialioji filmų programa, aiškinanti kelio filmo žanrą ir jo mitologiją. Šis kino vakaras tai Londone gyvenančio nepriklausomo kuratoriaus ir rašytojo Davido Elliso antropologinės kino ekskursijos po Lietuvą tarpinė stotis.
Rugsėjo 29 d. minėjome kolekcininko, mecenato Mykolo Žilinsko100-ąsias gimimo metines. Jubiliejaus proga M. Žilinsko dailės galerijoje buvo atidengta memorialinė lenta (skulptorius Stasys Žirgulis) ir atidaryta paroda „Dovana jaunystės miestui: nauji atradimai“.
M. Žilinsko surinkta kolekcija nevienalytė, joje persipina įvairių šalių meninės mokyklos, žymūs, mažai girdėti ar visai nežinomi autoriai. Per šiuos kelis dešimtmečius daugelis darbų buvo naujai atributuoti, keitėsi autoriai. Tačiau tai – neginčijamai didžiulė vertybė, kurią tiria ir tirs, tikrins, nagrinės ne viena specialistų karta. Parodoje apie 70 mažai arba visai žiūrovams nematytų kūrinių, kurių verte šiandieną jau nebeabejojama. Taip pat įrengta „Kolekcininko svetainė“, kuri primins M. Žilinsko buto Berlyne aplinką
.

Kauno paveikslų galerijoje balandžio 2 d. atidaryta Elnių slėnio plenero paroda „p.s. esp“. Ši paroda tęsia simpoziumų, vykstančių „Elnių slėnyje“, esančiame Šiaurės Lietuvoje, tarp Joniškio ir Žagarės, ciklą. 12 jaunų Lietuvos ir užsienio menininkų pristatė savo kūrybą.
Balandžio 18 d. galerija surengė „Šeimos savaitgalį su meno ekspertu“. Tai naujas edukacinis projektas sukvietęs šeimas pasinerti į modernaus meno upės tėkmę.
Balandžio 30 d. įvyko Arvydo Žalpio parodos „14“ atidarymas. Parodos objektu pasirinktas muzikos instrumentas - rojalis, kuris, kaip teigia menininkas: „turi savybę užimti visą plotą, jei ne savo apčiuopiamu dydžiu, tai neapibrėžiama meistryste vykstančia šalia jo“.
Gegužės 7 d. galerijoje atidaryta Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto baigiamųjų darbų paroda.
Birželio 4 d. – Pranciškaus Poručio apžvalginė kūrybos paroda, skirta dailininko 80-ties metų jubiliejui.
Birželio 11 d. įvyko Marianne Magnus ir Tove Pedersen (Norvegija) tekstilės parodos atidarymas. Dvi menininkės iš Oslo pristatė savo kūrybą – gobelenus.
Liepos 8 d. atidaryta Jūratės Pikčilingytės paroda „Rūdys -trespassing“. Parodoje eksponuoti įspūdingo dydžio, autorine technika atlikti darbai. Pati menininkė šią techniką vadina atspaudais, nes naudoja didelio formato atspaudus nuo natūraliai laiko išnuodytų, surūdijusių paviršių. O darbus įvardija objektais, nes atspaudai truputį peržengia tas tradicines grafikos terminologijos ribas. Ši paroda - tai stabtelėjimas ties laiko riba.
Liepos 16 d. įvyko menininkės Dalios Mataitienės darbų parodos „Ženklai erdvėje“ atidarymas.
Rugpjūčio 13 d. duris atvėrė Jovitos Aukštikalnytės tapybos darbų paroda „Štai ką kalbėjo balsai“.
Rugpjūčio 27 d. įvyko nepakartojamo ir unikalaus dailininkų, aktorių, žonglierių bei muzikantų iš Prancūzijos projekto „Babyl-on Tour“ („Babelio bokštas“) pristatymas. 2003 metais Raphael Mognetti ir Vincent Dezeuze su teatro trupe Companie de l’Imprimerie įkvėpti Babelio bokšto mito Avinjone, Pietų Prancūzijoje, pradėjo šį projektą.
Paveikslų galerijoje, naudodami įvairiausias meno ir Europos šalių kalbas, prancūzai pasakojo savąją Babelio bokšto istoriją. Taip pat atidaryta skulptūros bei grafikos darbų paroda.
Rugsėjo 16 d. festivalis „Kauno fotodienos“ pristatė švedų fotografo Lennarto Olsono kūrybos parodą „Tiltai“. Nespalvotose fotografijose - tiltai įvairiausiuose Europos kampeliuose, fotografuoti įvairiais atstumais ir netikėtais rakursais, esant skirtingiems apšvietimams, subtiliai kaitaliojant nespalvotos fotografijos tonus.
Rugsėjo 23 d. atidaryta Ligitos Marcinkevičiūtės piešinių paroda „Askorbo rūgštis“.

A. ir P. Galaunių namuose balandžio 1 d. atidaryta Alfonso Čepausko ekslibrių paroda „Būties paženklinimas“. Jo kūriniuose dominuoja stilizuota žmogaus figūra, kuri dažnai jungiama su gamtos elementais, architektūros fragmentais.
Balandžio 15 d. surengtas Lietuvos muzikos akademijos prof. Birutės Vainiūnaitės fortepijono klasės studenčių koncertas, skirtas Balio Dvariono (1904–1972), Vlado Jakubėno (1904–1976) ir Stasio Vainiūno (1909–1982) sukaktims pažymėti.
Balandžio 20 d. vyko Kauno I-osios muzikos mokyklos ir A. Timinskio vidurinės mokyklos mokinių koncertas „Gamta muzikoje ir poezijoje“.
Balandžio 26 d. dr. Anelė Butkuvienė skaitė paskaitą „Moteris lietuvių tautiniame atgimime“.
Balandžio 30 d. surengtas Miko Petrausko ir Garliavos muzikos mokyklų mokinių koncertas, skirtas Motinos dienai.
Gegužės 10 d. dr. Anelė Butkuvienė pakvietė į paskaitą „Lietuvos mylėtoja ir darbininkė (apie Liudviką Didžiulienę-žmoną)“.
Gegužės 13 d. koncertavo Lietuvos muzikos akademijos prof. Halinos Radvilaitės fortepijono klasės studentės.
Gegužės 21 d. įvyko Mildos Krivickaitės-Schumacher akvarelės ir pastelės parodos „Akimirkos“ atidarymas. M. Krivickaitės kūryboje aptinkami įvairūs motyvai: žmonės , gamtos vaizdai , miesto kampeliai . Dekoratyvūs, šiek tiek sentimentalūs paveikslai skamba savo spalvingumu ir žaisme.
Gegužės 25 d. koncertavo J. Naujalio muzikos gimnazijos fortepijono klasės mokiniai.
Birželio 8 d. surengta J. Naujalio muzikos gimnazijos mokinių fortepijoninės muzikos popietė.
Birželio 9 d. koncertavo J. Naujalio muzikos gimnazijos fortepijono klasės mokiniai.
Birželio 10 d. vyko J. Naujalio muzikos gimnazijos smuiko klasės mokinių koncertas.
Rugsėjo 16 d. įvyko Gintaro Kušlio darbų parodos „Vizijos“ atidarymas. Menininko darbai pasižymi daugiasluoksne, faktūrine tapyba, sodriom, nepaprastai intensyviom spalvom, kartais kiek prigesintom lietuvių tapybai būdingu rusvu, juosvu koloritu, kompozicine darna, lakoniška kalba.

Keramikos muziejuje balandžio 21 d. duris atvėrė Aldodos Višinskienės kūrybos paroda „Plastikos idilė“.
Balandžio 28 d. įvyko Birutės Zygmantaitės (1914-2003) kūrybos parodos, skirtos menininkės 90 metų jubiliejui, atidarymas.
Gegužės 25 d. pradėjo veikti Vilniaus dailės akademijos Kauno dailės instituto baigiamųjų darbų paroda.
Rugpjūčio 13 d. atidaryta tradicinio Kauno keramikų simpoziumo „Mes“ dalyvių kūrinių paroda „Tarp dangaus ir žemės“.
Rugsėjo 17 d. įvyko Kauno dailės gimnazijos moksleivių keramikos darbų parodos atidarymas.

Velnių muziejuje balandžio 13 d. vyko antrasis „Welnuwų“ vakaras. Šį kartą tai dviejų dalių renginys jungiantis muzikos ir stiklo meną. Trylika jaunų stiklo dailininkų pakvietė į velniškos ir mistinės meninio stiklo parodos „Trylika“ atidarymą. O grupė „Mano Juodoji Sesuo“ surengė ypatingą akustinį koncertą.
Gegužės 13 d. trečiasis tamsiųjų menų ciklo „Welnuwos“ renginys pristatė gotikinio roko grupę SIELA su projektu „KamerAkustika“. Aplinką “Riedančiais piešiniais” papuošė menininkė Auksė Petrulienė. Vakarą baigė DJ Nelabųjų pasirodymas.
Rugsėjo 16 d. festivalis „Kauno fotodienos“ pristatė danų fotografės Trine Sondergaard kūrybos parodą „Dabar tu esi mano...“.

L. Truikio ir M. Rakauskaitės namuose birželio 4 d. surengtas vakaras, skirtas Marijonos Rakauskaitės gimtadieniui. Vakaro metu grojo jaunųjų pianistų tarptautinių konkursų laureatė Monika Laukaitytė.

M. K. Čiurlionio memorialiniame muziejuje Druskininkuose birželio 20 d. įvyko Viktorijos Daniliauskaitės parodos „Po bėgančiu dangum Dzūkijos“ atidarymas.

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2004.12.06