<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 2–3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(balandis – gegužė – birželis / liepa – rugpjūtis – rugsėjis)

Lietuvos aviacijos muziejuje

Balandžio 2 d. vyko renginys „Gamyklai Sportinė aviacija – 35”, skirtas sklandytuvų gamyklos 35-mečiui paminėti. Gausiai susirinkusiems sklandytojams, aviacijos veteranams, moksleiviams, aviamodeliuotojams buvo demonstruojami istoriniai dokumentiniai filmai apie lietuviškų sklandytuvų konstruktorius, o taip pat nauja videomedžiaga iš Prienų sklandymo gamyklos “Sportinė aviacija”. Vadovaujantis gamyklos skraidymo bandymams ir sklandytuvų kokybės priežiūrai, daugkartinis sklandymo čempionas Vytautas Sabeckis papasakojo apie gamyklos veiklą ir ateities perspektyvas.
Balandžio 16 d. vyko Astronautikos dienai paminėti skirtas renginys „Žmogus mėnulyje”. Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G. Ramoška susirinkusiai auditorijai papasakojo apie pirmųjų JAV astronautų nusileidimą Mėnulyje, buvo demonstruojamas JAV lietuvio S. Masioko (dalyvavusio „Apolono” programoje) skaidres apie tuos istorinius įvykius.
Balandžio 23 d. Atviros Kauno miesto moksleivių stendinių modelių pirmenybės „Mažieji lėktuvėliai“, nugalėtojams buvo įteikti apdovanojimai, sertifikatai ir suvenyrai.
Balandžio 30 d. „Pervežimai padangėmis“ – Lietuvos ir viso pasaulio keleivinės ir transporto aviacijos raidos ir perspektyvų apžvalga. Gausia susirinkusius aviacijos veteranus, moksleivius, muziejininkus istorikas G. Ramoška supažindino su Lietuvos ir viso pasaulio keleivinės ir transporto aviacijos raida ir perspektyvomis. Savo prisiminimais pasidalino aviacijos veteranas, Kauno aviacijos veteranų klubo pirmininkas S. Ratkus ir kiti pilotai.
Gegužės 7 d. paminėta jau tradicine tapusi Antano Gustaičio aviacijos instituto diena. Instituto atstovai susirinkusiems Kauno moksleiviams papasakojo apie studijas ir priėmimo sąlygas, atsakinėjo į klausimus, dalino lankstinukus apie stojimo ir mokymosi sąlygas, 5 mokomaisiais lėktuvais atskridę AGAI studentai paskraidino norinčiuosius tai išbandyti.
Gegužės 28 d. vyko Kauno skraidyklių klubo renginys „Skrisk skraidykle“. Skraidyklių klubo atstovai S. Kazakevičius ir K. Želnys pasakojo apie Kauno skraidūnų veiklą, rodė videomedžiagą apie įvykusias varžybas, demonstravo savo techniką ir skraidino veteranus ir moksleivius.
Birželio 4 d. įvyko renginys „Dovydaičiui – 90”, skirtas lakūno, rašytojo, aviacijos žurnalisto Jono Dovydaičio 90-mečio minėjimui. Pranešimą apie rašytojo gyvenimą susirinkusiai auditorijai skaitė ir skaidres demonstravo aviacijos istorikas Jonas Balčiūnas.
Birželio 25 d. surengtas didžiausias metų renginys „ANBO – IV skrydis aplink Europą”, skirtas istorinio lietuviškos konstrukcijos lėktuvų skrydžio 70-mečiui. Ta proga muziejuje atidaryta skrydžio dalyvio, karo lakūno, vėliau keramikos profesoriaus Jono Mikėno sūnaus, architekto Algimanto Mikėno, skulptoriaus J. Šlivinsko, dailininkų E. Nalevaikos, V. Lagūnavičiaus ir V. Slavinsko darbų teminė paroda. Iškilminga ceremonija vyko prie Aviatorių memorialo – grojant KOP orkestrui atidengtos ir karo kapeliono kpt. T. Karklio palaimintos atminimo lentelės skrydžio dalyviams, padėtos gėlės, skrydžius demonstravo KOP reaktyvinis naikintuvas L-39, AGAI lėktuvų trejukė, Kauno aeroklubo akrobatinis lėktuvas ir skraidyklės, o taip pat pirmasis 5-vietis lietuviškos konstrukcijos sraigtasparnis VR-555 „Žydrasis titanas“. Vėliau vyko konferencija, kur gausiai susirinkusiai visuomenei pranešimus skaitė Technologijos universiteto doc. L. Paknys, A. Gustaičio aviacijos instituto doc. J. Zujus, Lietuvos kariuomenės Skrydžių saugos departamento direktorius plk. ltn. E. Raubickas, LAK atstovas aviacijos veteranas dim. ltn., įvykio amžininkas V. Ašmenskas, LAM direktoriaus pavaduotojas, technikos daktaras R. Jankauskas, aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G. Ramoška ir kiti.
Renginyje dalyvavo Seimo narys, profesorius V. Landsbergis, Kauno miesto savivaldybės mero pavaduotojas K. Kuzminskas, A. Gustaičio aviacijos instituto direktorius, profesorius J. Stankūnas, KOP, UAB „Helisota”, LAK, AGAI vadovai, aviacijos veteranai, kariai, lakūnų vardų mokyklų atstovai, Kauno visuomenė.
Liepos 16 d. – renginys „Amžinas Lituanicos skrydis”, skirtas S. Dariaus ir S. Girėno skrydžiui per Atlantą paminėti. Susirinkusiems moksleiviams, aviacijos veteranams ir muziejininkams buvo demonstruojami dokumentiniai filmai apie skrydį, žūties aplinkybes.
Liepos 30 d. vyko susitikimas su Europos akrobatinio skraidymo čempionato dalyviais. Dalyvavo apie 150 čempionato pilotų, organizatorių, teisėjų. Svečiai apžiūrėjo muziejaus ekspoziciją ir atsakė gausius susirinkusių klausimus.
Rugsėjo 3 d. – renginys „Pasiruošimas ir karas ore”. Istorikas G.Ramoška susirinkusiems papasakojo apie karinės aviacijos vystymąsi ir veiklą II-ojo pasaulinio karo metu, demonstravo vaizdinę medžiagą.
Rugsėjo 24 d. surengtas renginys „Vaikų sparnai”, skirtas sklandytuvo BrO-11 50-mečiui. Iš Kėdainių atvykę Lietuvos B. Oškinio vaikų aviacijos mokyklos direktorius J.Rimkevičius ir ats. Plk. R. Zaluba ir vaikų sklandymo federacijos prezidentas A. Unikauskas, pasakojo apie mokyklos veiklą, mokymosi sąlygas, rodė videofilmą, atsakė į susirinkusių moksleivių, aviamodeliuotojų, aviacijos veteranų klausimus.
Spalio 1 d. – „Skrydis” – S. Dariaus ir S. Girėno testamento grupės renginys. S. Gečo ir I. Jacevičienės knygų apie S. Darių Lietuvos sporte pristatymas.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2004.12.06