<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 2–3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(balandis – gegužė – birželis / liepa – rugpjūtis – rugsėjis)

Alytaus kraštotyros muziejuje

2004 m. balandžio 6 d. – gegužės 2 d. vyko tarptautinė grafikos paroda „Skraidantis kilimas“.
Balandžio 9 d. A. Jonyno memorialiniame muziejuje jaunesniųjų klasių moksleiviai rinkosi į popietę, skirtą pasaulinei Žemės dienai. Popietei buvo parinktas labai pavasariškas net pavadinimas – „Skamba rytas – į kalnelį saulė ritas“.
„Miela žiemuže, pasiilgau gėlelių, jos jau sušalo po tavo sniego patalėliais. Pas mane joms bus daug šilčiau“. Teatralizuotu žaidimu „Žiema ir pavasaris“ A. Matučio pradinės mokyklos 3a klasės mokiniai pradėjo tradicinę Žemės dienos šventę Senamiesčio pradinėje mokykloje. Dalyvauti jungtiniame projekte „Skamba rytas - į kalnelį saulė ritas!“ pakvietė A. Jonyno memorialinio muziejaus muziejininkė Vilija Markauskienė.
Senamiesčio pradinės mokyklos antrokai, vadovaujami mokytojos Pranaitienės, ir A. Matučio trečiokai, vadovaujami mokytojos V. Gecevičienės, lietingą balandžio devintosios rytą sugužėjo į Senamiesčio pradinę mokyklą, kurioje prisiglaudė prasto oro išvyti iš muziejaus kiemo. Skaidrus šventės pavadinimas kiek kontrastavo su paniurusia diena. Tačiau vaikų entuziazmas greitai privertė pamiršti verkiantį dangų.
Šventės svečiai stebėjo matutiečių medžių eiseną, klausėsi dainelių apie pavasarį ir gegutę. Senamiesčio pradinukai prabilo miško gyventojų balsais. Vaidinimo pabaigoje šventės organizatiriai pakvietė visus dalyvius gerbti gamtą:
Saugokik visi, kas galit,
Žalią miestą, žalią šalį,
Žalią orą, žalią taką...
Savo inscenizaciją Senamiesčio pradinės mokyklos antrokai baigė K. Vasiliausko daina „Žemėj Lietuvos“. Dar nespėjusį pumpurų sukrauti berželį jie papuošė savo pieštais darbeliais – medžių lapais su užrašytais linkėjimais Žemei. Šventės pabaigą vainikavo ryškia geltona mantija pasipuošusi A. Matučio mokyklos trečiokė, prašnekusi Saulės vardu:
Aš, Žemės motinėlė,
Jus globoju rūpestingai
Siųsdama po spindulėlį
Visiems karštai linkiu -
Matučio pradinės mokyklos dalyviai, paruošę savo linkėjimus Žemei ir jos gyventojams ant gražių geltonų spindulių, prilipino juos prie stilizuoto Saulės rutulio. Kartu su salės sienoje „patekėjusia“ saule, pro langus ėmė spindulius žerti ir tikroji. Gal išties, kaip sakė renginio vedančioji V. Markauskienė, ji kasdien rūpinasi mūsų norais, svajonėmis, reikmėmis, o tądien labai nudžiugo pajutusi nuoširdų vaikų entuziazmą?
„Jungtinių pajėgų“ ruošta šventė išjudino ir vaikų jausmus, ir jų protus. Po meninės dalies prasidėjo tikrų tikriausia viktorina, kurios eigą savotiškai aktyvino mieli prizai – ryškiaspalviai balionai patiems sumaniausiems. Kol buvo surastas atsakymas į klausimą „Ar pavasarį auga grybai, o jei taip - kokie?“, teko ilgai paplušėti. Tačiau vaikams tokios rungtys, rodos, neprailgo, ir tai leido suprasti iki pat viktorinos pabaigos nė kiek nesuretėjęs atsakyti pasišovusiųjų rankų „miškas“.
Mokytoja A. Pranaitienė, šauniai vedusi viktoriną, „ištraukė“ iš vaikiškų širdelių ir linksmus pasižadėjimus mylėti bei saugoti gamtą, kuriuos mažieji patvirtino plodami rankutes, trypdami kojelėmis, trindami nustebusias linksmai iškeltas noseles.
Mažas vaikų širdeles nudžiugino ir miesto savivaldybės aplinkosaugos skyriaus parengti prizai: knygutės apie poilsio zonas Alytuje, retus augalus, Alytaus apylinkių gamtą.
Per viktoriną laimėti balionai, linksmai šviesdami vaikų būrelių gretose, išlydėjo išeinančius šventės organizatorius bei svečius: kitas A. Matučio pradinės mokyklos trečiąsias klases bei šv. Benedikto mokyklos antrokus. Taip tarsi paliudydami, jog šventėje naujai įžiebta meilė gamtai pasklis ir čia dalyvavusiųjų draugų širdelėse.
Gegužės 6 d. muziejuje vyko moksleivių plakato, skirto knygai ir spaudos atgavimo 100-čiui, konkursas ir parodos atidarymas.
Gegužės 7–31 d. muziejaus salėje buvo eksponuojami privačių kolekcininkų Š. Šimkevičiaus ir V. Staniulio surinkti kalendoriai. Paroda „Lietuviški kalendoriai“ skirta spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo 100-čiui.
Gegužės 18 d. muziejaus salėn susirinko dzūkiško paveldo gerbėjai ir puoselėtojai. Čia buvo pristatytas muziejaus parengtas leidinys „Dzūkiškos juostos“.
Gegužės 19 d. Kraštotyros muziejaus salėje vyko šiltas poezijos gerbėjų susitikimas su poetu, gebančiu pritarti skaitomai kūrybai gitaros ar kitų instrumentų improvizacijomis Jonu Šukiu.
Iki birželio 7 d. muziejuje vyko Alytaus dailės mokyklos moksleivių diplominių darbų paroda.
Birželio 11 d. muziejuje atidaryta Broniaus Grušo tapybos darbų paroda. Miestelėnai dar mena jo darbus Šaulių namuose, eksponuotus 1979-aisiais. Dar tada autorius pateikė žiūrovui stikloplastiko technika atliktus darbus. Šitoje parodoje tokie darbai taip pat kausto žiūrovo akį. Alytiškiams paroda atvėrė ir dailininko svajones, ir gyvenimo realijas. Ypač gražiai atsiliepė apie autorių jo buvęs mokinys dailininkas B. Jenčius, pataręs rašiusiems apie Grušą žurnalistams per daug neįsijausti: „Gerai tapybai literatūros nereikia“. Gal tikrai tuo ir galėtų būti viskas pasakyta?
Birželio 12 d. muziejuje susitiko regiono mokslininkai, kurie be tiesioginių savo studijų naujienų pasidalijo mintimis ir apie regiono ateities viziją.
Rugpjūčio 31 d. buvo atidaryta drožėjo Sauliaus Lampicko darbų paroda. Šiemet menininkas buvo įvertintas miesto Kultūros premija. Paskutinioji jo paroda mieste buvo rengta prieš du su puse metų. Tada drožiniai buvo patalpinti į gilius rėmus, lyg langines. Šitoje parodoje menininkas ieškojo naujų sprendimų, tačiau salėje ir vėl „skrajojo“ daugybė angelų (dažnai labai primenančių žmonos Audronės veidą). Autorius vėl sugrįžo prie literatūros klasiko Jurgio Kunčino asmenybės ir kūrybos. Deja, nesuspėjo užbaigti savo sumanymo, todėl iš planuotų penkių skulptūrų šia tema galėjome pamatyti dar tik dvi. Prisipažinęs, jog „gundosi“ pagaliau atsigręžti ir į „blogas“ moteris, erotinę temą autorius pažadėjo gvildenti artimiausioje ateityje. Kaip ir visada, šilta Sauliaus asmenybė pritraukė į parodų salę gausų būrį alytiškių, kurie jį myli dar ir už besąlygišką menininko aistrą bonsams.
Iki rugsėjo 21 d. muziejuje veikė drožėjo Sauliaus Lampicko darbų paroda.
Rugsėjo 3–4 d. po muziejų ir aplinkines gatveles pasklido muziejaus organizuotos šventės „Miestelio amatai“ svečiai: šventėn kviesti dainoriai – ansambliai „Anzelmutės“, „Juodoji rožė“, „Daulėlio“, miesto vadovai, aplinkinių rajonų muziejininkai, senieji alytiškiai, renginiui talkinę Alytaus teatro aktoriai. „Šventė prasidėjo teatralizuotomis miestelėnų eitynėmis iš Rotušės aikštėssu tikra valdžia – meru Vytautu Kirkliausku ir jo palyda. Užlipusi ant „bačkos“ muziejaus ir šventės šeimininkė Audronė Jakunskienė pakvietė visus dviejų dienų renginiui, jau ketvirtą kartą pristatydama Amatų dienas. Meras pats patikrino „bačkos“ tvirtumą, kad niekam nebūtų sutrukdyta sakyti tiesą. Karių orkestras įsuko šventės dalyvius į šokio sūkurį...“- rašė „Alytaus naujienų“ korespondentai. Pasinaudoję švente muziejininkai pravėdino retesnius savo fondų eksponatus, giliau pasidomėjo senaisiais amatais.
Rugsėjo 14-ąją alytiškiai rinkosi A. Jonyno memorialinio muziejaus kiemelyje, kur jų laukė muziejininkės V. Markauskienės ir Teatro aktorių parengta literatūrinė popietė „Vakaras? Tai tik kitaip prašvinta...“ Apie šį renginį savo įspūdžiais pasidalijo trys alytiškės: Kai pateka mėnulis ir vaikštinėja moterys spalvotomis suknelėmis,
Nustembu regėdamas jų akis, blakstienas ir visą pasaulio tvarką.
Atrodo man, jog iš šios didžiosios tarpusavio sandraugos
Lemtingoji tiesa pagaliau iškilti galėtų.
Po melodingų akordeono garsų nuskambėję Č. Milošo žodžiai buvo pirmoji A. Jonyno memorialinio muziejaus sodelyje rugsėjo 14 d. vykusio renginio mintis. Iš tiesų – kur slypi pasaulio tvarkos paslaptis? Kokią vietą čia užima moteris – kartu ir be galo trapi, ir apdovanota titano jėga? Ar jai, laikančiai visus keturis pasaulio kampus, lieka laiko svajoti? Ar lieka jėgų dalinti moterišką ir motinišką meilę? Kodėl moteris – tokia žavi ir nepažini – kiekvienąkart atrodo vis kitokia?
Labai tiksliai buvo parašyta skelbime, kuris teigė, jog rugsėjo 14 d. planuojamas renginys bus pats romantiškiausias šį rudenį poezijos mylėtojų „pasisėdėjimas“. Be subtilios temos – siekio pažvelgti į moters dvasios gelmes – vakarui buvo parinkta ir romantiška aplinka: palengva linguojančios sūpynės, ant suoliuko įsitaisiusios damos, lyg netyčia kieno palikta skraistė, kiekvienam iš mūsų primenanti namų jaukumą, ant žolės patiesta lovatiesė, kadais austa taip pat vienos iš moterų – tiesa, gyvenusios gerokai prieš mus, tačiau nė kiek ne prasčiau mokėjusios rūpintis šeima, gebėjusios dosniai dalyti meilę ir šilumą. O ir teatro aktorės, įsitaisiusios tokiame jaukiame kampelyje, spindėte spindėjo moteriškumu ir žavesiu. Net jų megztos, siuvinėtos ar vasariškai gėlėtos suknios, rodos, viliojo žiūrovą... Visos tokios skirtingos (kaip skirtinga ir jų skaityta poezija), tačiau kiekviena be galo intriguojanti ir mokanti patraukti dėmesį, kiekviena gebanti kalbėti iš širdies.
Nebebūtų aktorės, jei nemokėtų išgyventi svetimos patirties kaip savosios, o vienok stebiesi girdėdamas, jog jos pasakoja ne savo pačių istorijas. Gal tikrai visų moterų godos panašios ir todėl mums gerokai lengviau suprasti vienoms kitas, negu įspėti moteriškos prigimties paslaptį vyrui - dažniausiai besižavinčiam moterimi, bet nė kiek ne rečiau ir nesuprantančiam jos. Viename iš skaitytų V. Jasukaitytės eilėraščių kiek intriguojančiai, nors kartu ir liūdnai sakoma:
Mano vaikų tėvas (...)
Pasišaukė
Mano vaikų sielas,
Ir jie visi drauge
Paliko mane laisvą.
Tą vakarą matėm moterį visokią: svajojančią, mylinčią, skaičiuojančią rūpesčių mazgelius, galiausiai – liūdinčią prie mirusios motinos. Šia nenumatyta gaida papildė vakarą šiemet palaidojusi motiną poetė iš Australijos Lidija Šimkutė. Ir tikrai – kas gi geriau supras žmogaus gyvenimo ir išėjimo prasmę, jei ne ta, kuri pati dovanoja gyvybę – kita moteris ir motina... Viešnia iš Australijos paskaitė pluoštą itin originalaus braižo eilių. Belieka tik stebėtis jos kūrybinės minties skaidrumu, žodžio taupumu, piešiamo vaizdo tikslumu. Galime drąsiai teigti, jog turėjome progą išgirsti vieną iš įdomesnių pasaulio poečių.
Vakare skambėjo D. Urnevičiūtės, V. Jasukaitytės, A. Veščiūnaitės, Liūnės Sutemos eilės. Kiekviena autorė atidengė vis kitą moters dvasios kertelę. Kas žino, ar nors vienam iš 70-ies vakaro svečių pavyko įspėti moters dvasios paslaptį. Tačiau tikrai džiugu, kad ji visiems pasirodė intriguojanti ir įdomi.
Rugsėjo 22 d. Alytaus kraštotyros muziejun rinkosi dailininko Gitenio Umbraso žinovai ir gerbėjai. Autorius pristatė skulptūrą, tapybą, įvairius meninius projektus. Jis nežino savo personalinių parodų skaičiaus, tačiau jo darbai perkami turtingų užsakovų ne tik privačiai, bet ir „Sotheby’s“ aukcione. Parodoje eksponuojami darbai, sukurti per keliolika metų – nuo Atgimimo iki šių dienų. G. Umbraso kūrybos skalė labai plati: jis kuria ir eksterjerui, ir interjerui, ir natūrai, vykdo ar inicijuoja įvairias akcijas. Autorius pasidžiaugė, kad parodos organizatoriai neišsigando organizacinių rūpesčių ir surinko įvairiuose miestuose esančius jo darbus, todėl paroda gali reprezentuoti visą jo kūrybos – nuo tapybos ir skulptūros iki meninių aitvarų – dešimtmetį.

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2004.12.06