<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 2

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2003 m. balandžio-birželio mėnesiai)

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje:

Balandžio 25 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje buvo pristatyta Klaipėdos universiteto Vakarų Lietuvos ir Prūsijos istorijos centro direktorės S. Pocytės knyga „Mažlietuviai Vokietijos imperijoje 1871-1914“. Knygoje analizuojamas mažlietuvių tautinio tapatumo sampratos aktualizavimosi laikotarpis. S. Pocytės knyga padės geriau suvokti, kas buvo Mažosios Lietuvos lietuviai, kokioje aplinkoje jie gyveno. Pasak humanitarinių mokslų daktarės docentės Nijolės Strakauskaitės, literatūros lietuvių kalba apie šį kraštą nėra daug, tad ši knyga – neįkainojama dovana visiems besidomintiems Mažosios Lietuvos istorija. Knygą galima įsigyti knygynuose. 
Gegužės 9 d. muziejuje atidaryta Lietuvos moksleivių sukurtų knygų paroda. Joje eksponuotos 162 knygos iš Vilniaus, Anykščių, Panevėžio ir kitų miestų bei rajonų mokyklų. Vieno autoriaus ar kolektyvo sukurtos knygos – viena už kitą gražesnės: išsiuvinėtos, numegztos, nupintos iš vytelių, užrašytos ant popieriaus, audinio, medžio ar metalo, papuoštos rudens gėrybėmis ar net kriauklėmis. Meninio projekto „Knyga“ dalyviai, mokiniai ir jų mokytojai, susirinkę iš visos Lietuvos, neliko be atpildo. Jie buvo apdovanoti diplomais bei dovanomis. 
Gegužės 13-16 dienomis Mažosios Lietuvos istorijos muziejus Tarptautinės muziejų dienos proga pakvietė klaipėdiečius į jau tradicija tampančią, tačiau vis dar originalią akciją „Padovanok muziejui eksponatą“. Organizuojamos akcijos tikslas – surinkti ir įsigyti buities, namų apyvokos ir kt. daiktų, kurie atspindėtų tarybinio laikotarpio žmonių, šeimos ar skirtingų socialinių sluoksnių gyvenimą. Per akciją apsilankė apie 50 žmonių, jie muziejui padovanojo apie 200-300 eksponatų. Tai nuotraukos su užfiksuotais tarybinės Klaipėdos vaizdais ir žmonėmis, dokumentai apie to meto valdžios politinę priežiūrą, įvairi buitinė technika (radijo imtuvai, spausdinimo mašinėlės, nespalvoto vaizdo televizorius ir kt.), indai (tarp jų grietinės, pieno ir kefyro buteliai) ir kiti daiktai (ženkliukai, plaukų segės, vaistų buteliukai, rezginė, kerziniai batai, mokyklinė uniforma). Visi, atnešusieji nors po vieną eksponatą, gavo dovanų - metinį nemokamo lankymo bilietą į Mažosios Lietuvos istorijos, Kalvystės ir Pilies muziejus dviem asmenims. 
Rugsėjo mėnesį Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje numatoma surengti tarybinį laikotarpį atspindinčią parodą, kurioje bus galima pamatyti ir per akciją žmonių suneštus daiktus. 
Gegužės 16 d. Tarptautinės muziejų dienos proga Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje įvyko Muziejaus bičiulių klubo steigiamasis susitikimas, o Klaipėdos piliavietėje koncertavo teatralizuotas senosios muzikos ansamblis „Ventus Maris“ (vadovas Vidmantas Sadauskas). Įsteigto Muziejaus bičiulių klubo pirmaisiais nariais tapo 6 klaipėdiečiai, tarp jų inžinierės, žurnalistė, dailininkas, biologas. Pirmojo susitikimo metu aptartos veiklos gairės. Planuojama užmegzti ryšius su Klaipėdos visuomeniniais bei krašto muziejais, organizuoti susitikimus su Mažosios Lietuvos ir Klaipėdos krašto istorijos tyrinėtojais, prisidėti prie amatų dienų, parodų, ekspedicijų, seminarų rengimo, padėti rinkti eksponatus ir atsiminimus. Muziejaus bičiulių klubas nusprendė rinktis vieną kartą per mėnesį. Gegužės 29 d. įvyko antrasis klubo narių susitikimas prie Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus fondų. Gegužės 17 d. Klaipėdos etnokultūros centro vaikų folkloro ansamblis „Kuršiukai“ šventė 10-ties metų jubiliejų. Ta proga Pilies muziejuje jie surengė koncertą. Jis yra vienas didžiausių folkloro kolektyvų Klaipėdoje (vadovai Margarita Macijauskienė ir Vaidotas Macijauskas). 2002 m. „Kuršiukai“ buvo pripažinti geriausiu Lietuvos vaikų folkloro ansambliu, už tai jiems buvo skirtas „Aukso paukštės“ apdovanojimas. 
Gegužės 24 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje pristatytas V. Kavaliausko knygos „Už nuopelnus Lietuvai“ antrasis tomas. Abi knygos „Už nuopelnus Lietuvai“ priklauso retam žanrui. Savo forma tai istorinis darbas apie tarpukario Lietuvos apdovanojimų sistemą, lietuviškus ordinus ir medalius, turiniu – įdomus pasakojimas apie Lietuvos kariuomenės kūrimą, Vyčio ordino kavalierius, apdovanojimų politiką ir užkulisinę veiklą. Knyga patraukli, parašyta paprasta kalba. Pirmasis tomas išleistas prieš metus ir buvo pristatytas visuomenei Klaipėdos universitete. 
Antrasis knygos tomas, kuriame pateikta daug faktorafinės medžiagos, buvo parengtas praėjusiais metais. Antrojoje knygoje ypatinga vieta skiriama Klaipėdos prijungimui prie Lietuvos 1923 metais. Atskira dalis skirta tų metų sausio 15-tosios įvykių dalyviams ir jų likimams. Išaiškinti nežinomi pirmųjų kariuomenės kūrėjų-savanorių, Vyčio ordino kavalierių gyvenimo ir veiklos faktai. Svarbiausias antrosios knygos akcentas – 33 400 apdovanotųjų tarpukariu bei daugiau kaip 1 900 ordino kavalierių sąrašas. 
Antrasis knygos tomas, kaip ir pirmasis, išleistas nedideliu tiražu. Tie, kurie domisi Lietuvos apdovanojimų istorija bei kariniais apdovanojimais, abu tomus galės rasti tik didžiosiose bibliotekose, kurioms V. Kavaliauskas dovanojo dalį tiražo. 
Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus padalinyje - Pilies muziejuje - balandžio 4 d. įvyko pirmasis muzikos koncertas. Piliavietėje koncertavo senosios muzikos ansamblis „Ventus Maris“ (vadovas Vidmantas Sadauskas). 
Gegužės 13 d. Pilies muziejuje pradėti edukaciniai renginiai. Moksleiviai kviečiami į pamokėles „Pilies istorija“, „Viduramžių ginkluotė ir karyba“. Pamokėlėje „Viduramžių ginkluotė ir karyba“ supažindinama su viduramžiais naudotais ginklais, gynyba, Klaipėdos pilies perstatymo etapais, gynybine pilies sistema ir jos priešais. Pamokėlėje „Pilies istorija“ sužinoma apie Klaipėdos piliavietės raidos istoriją, supažindinama su istoriją bylojančiais eksponatais bei žaidžiamas šiai programai sukurtas žaidimas. 
Birželio 26 d. Pilies muziejus surengė koncertą, kuris vyko tarp autentiškų XVII a. bastiono mūro sienų, kur skambėjo to laikmečio senoji baroko muzika. Piliavietėje koncertavo teatralizuotas senosios muzikos ansamblis „Ventus Maris“, vadovaujamas Vidmanto Sadausko. 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.16