<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 2

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2003 m. balandžio-birželio mėnesiai)

Lietuvos jūrų muziejus

Lietuvos jūrų muziejuje balandžio 18 d. vyko konferencija „Delfinų terapijos ir rekreacijos centro Smiltynėje vizija, galimybės ir perspektyva“. Ją organizavo Seimo jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisija ir Lietuvos jūrų muziejus. Konferencijoje vykusioje diskusijose dalyvavo Seimo jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos nariai, Seimo sveikatos reikalų komiteto, Sveikatos apsaugos ministerijos, Aplinkos ministerijos, Kultūros ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Klaipėdos apskrities viršininko administracijos, Kuršių nerijos nacionalinio parko, Klaipėdos miesto savivaldybės, VšĮ „Jūrininkų ligoninė“, Klaipėdos universiteto atstovai bei Niurnbergo miesto delfinų terapijos projekto vadovas Lorenzo von Fersen iš Vokietijos. 
Gegužės 12-13 d. Akvariumo skyriaus vedėjas S. Karalius ir Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas A. Grušas dalyvavo konferencijoje Štralzunde, kurioje buvo aptariamos jūrų kiaulių išsaugojimo problemos. Konferencija buvo skirta jūrų kiaulių tyrinėjimui garso matavimo prietaisais (sonarais). S. Karalius skaitė pranešimą „Jūrų kiaulės istoriniu ir dabarties aspektu Lietuvoje“.
Gegužės 13 d. įvyko konferencija „Jūrinis turizmas – galimybės, problemos ir perspektyvos“. Joje dalyvavo Valstybinio turizmo departamento, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos, Klaipėdos miesto savivaldybės, apskrities viršininko administracijos bei privačių organizacijų atstovai. Buvo aptarti jūrinio turizmo ypatumai, svarbiausios problemos bei galimos perspektyvos. Didelis dėmesys buvo skiriamas naujam kruizinių laivų terminalui bei su juo siejamoms viltims. Kalbėta ir apie kultūros įstaigų bei organizacijų galimą indėlį į turizmo plėtrą Klaipėdoje bei jos apskrityje ir naudą, kurią jos turėtų gauti aktyviai dalyvaudamos kuriant vieningą Klaipėdos turizmo informacinę sistemą.
Gegužės 16 d. Lietuvos jūrų muziejuje – atvirų durų diena. Švęsdamas Tarptautinę muziejų dieną, visus miestiečius bei miesto svečius muziejus pakvietė nemokamai apžiūrėti ekspoziciją, Muziejaus bičiulių klubo narės pasakojo lankytojams apie muziejaus gyventojus – pingvinus, ruonius. Vyko nuotaikingas Šiaurės jūrų liūto pasirodymas. Po pietų prasidėjo iškilmingos šiais metais pasaulį išvydusių pingvinuko ir ruoniukų vardynos, per kurias buvo apdovanoti ne tik vardus jiems sugalvoję vaikai, bet ir Lietuvos jūrų muziejaus skelbto konkurso „Jūrų muziejaus gyventojai“ nugalėtojai. 
Gegužės 22 d. į Lietuvos jūrų muziejų iš Astrachanės atgabenta 19 eršketų. Jie po ilgų derybų įsigyti iš Valstybinio mokslinio–gamybinio eršketų veisimo centro „BIOS“, įsikūrusio Ikrenoje kaime, apie 100 kilometrų nuo Kaspijos jūros. Naujokai apgyvendinti muziejaus akvariumo centriniame baseine. Dabar baseine, be upėtakių, plaukioja ir eršketai – šeši rusiškieji ir trylika didžiųjų.
Gegužės 29 d. prasidėjo etnokultūrinio projekto „Kurėno sugrįžimas“ tarptautinė ekspedicija „Sielių keliu iš Kauno į Rusnę“. Joje dalyvavo Lietuvos jūrų muziejuje statyta kuršmarių valtis kurėnas „SuD 1“ ir Rusnėje S. Knapkio statyta venterinė valtis. Ekspedicijos metu buvo renkama etnografinė medžiaga apie valčių statybą, meistrų darbo ypatumus, vyko susitikimai su vietos bendruomenėmis, buvo eksponuojama kilnojamoji paroda apie kurėno statybą bei pirmąsias ekspedicijas Kuršių mariomis. Ekspedicija pasibaigė birželio 11 d. Rusnėje.
Birželio 3 d. muziejuje atidaryta trečioji antro aukšto ekspozicijos dalis – didžiausia Europoje ekspozicinė jūrų moliuskų kriauklių kolekcija. Jūrų muziejaus fonduose iš viso saugoma apie 19 tūkst. įvairių kriauklių, šiemet fondai pasipildė dar 5 tūkst. įdomių eksponatų iš privačios kolekcijos. Didžioji dalis muziejuje saugomų kriauklių yra parvežta iš ekspedicijų po viso pasaulio jūras ir vandenynus. Ekspozicijoje galima pamatyti netgi labai retų, brangių kriauklių. Dalis ekspozicijos skiriama kriauklėms lietuviškais vardais, tarp kurių yra pavadintų Prezidento Valdo Adamkaus, Vytauto Landsbergio, Jūrų muziejaus įkūrėjo ir ilgamečio direktoriaus Aloyzo Každailio garbei. Eksponuojamas ir vienas įspūdingiausių eksponatų – gigantiškoji tridakna, sverianti net 75 kg.
Birželio 27 d. muziejuje paminėtas jo įkūrėjo, puoselėtojo ir ilgamečio direktoriaus Aloyzo Každailio 60 – ties metų jubiliejus. Šventėje dalyvavo architekas P. Lapė, buvusi Klaipėdos vykdomojo komiteto kultūros skyriaus vedėja, ilgamečiai muziejaus darbuotojai. Buvo demonstruojamas dokumentinis filmas, archyviniai kadrai iš muziejaus istorijos.
Birželio 28 d. Lietuvos jūrų muziejuje lankėsi Mongolijos prezidentas Natsagas Bagabandi su žmona Azadsuren Oyunbileg ir juos lydinti delegacija. Didžiausią įspūdį prezidentui paliko delfinų pasirodymas, vėliau pora apžiūrėjo Jūrų muziejaus ekspoziciją.
Birželio 29 d. Lietuvos jūrų muziejuje vyko paramos–labdaros koncertas, skirtas delfinų terapijos projektui paremti. Koncerte dalyvavo grupės „Biplan“, „Delfinai“, atlikėjai Alanas Chošnau, Linas Adomaitis, Asta Pylipaitė. Koncerto metu vyko nuotaikingas delfinų ir Kalifornijos jūrų liūtų pasirodymas, delfinų piešinių aukcionas. Renginį organizavo Lietuvos jūrų muziejus ir Gintarė Karaliūnaitė. Delfinų terapijos paramos koncerto projekto globėja yra Lietuvos Respublikos Prezidento žmona Laima Paksienė. Visos koncerto metu surinktos lėšos skirtos delfinų terapijos seansams finansuoti, būtiniausioms priemonėms įsigyti. Paramos–labdaros koncertas buvo viena projekto „Jūros teikiamų pramogų, poilsio ir sveikatingumo paslaugų kompleksas Kopgalyje“ dalių.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.16