<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 4

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE
(2003 m. spalis-lapkritis-gruodis)

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje

Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje spalio 7 d. atidaryta lietuvių išeivės, gyvenančios ir kuriančios Čikagoje (JAV), Janinos Monkutės–Marks tekstilės darbų paroda. Tai gobelenai iš sintetikos, vilnos, medvilnės, pagaminti audimo ir rišimo būdu. Autorei būdinga liaudies meno simbolika, spalvų sodrumas. Kelio, kelionės motyvas yra vienas svarbiausių J.Marks kūryboje. Kelionė gobelenuose pateikiama kaip savo vietos gyvenime ir prasmės paieškos, jai suteikiama egzistencinė potekstė. Paroda pavadinta „Dovana Tėviškei“, nes autorė 2001 m. grįžusi į išsvajotą tėviškę, Kėdainiuose atidarė muziejų ir miestui padovanojo savo tapybos, tekstilės ir grafikos darbų kolekciją.

Spalio 13 d. atidaryta paroda, skirta profesoriaus Rimanto Kašponio pedagoginės ir mokslinės veiklos 50–mečiui. Žymaus muziko parodos atidaryme dalyvavo Lietuvos muzikos akademijos Chorinio dirigavimo katedros religinės ir liturginės muzikos pedagogas Rolandas Aidukas, vaikų muzikos mokyklos „Lyra“ choras, A.Noviko vadovaujamas vokalinis ansamblis „Jazzland“.

Spalio 24 d. atidaryta Felikso Navicko scenografijos paroda „Teatro vizijų sūkuryje“. Joje pateikti geriausi autoriaus darbai jau yra tapę klasika. Tai scenografija Kauno dramos teatro pastatymams – K.Binkio „Generalinė repeticija“, K.Inčiūros „Žemaitė“, J.Mackonio „Ulijona“ (visi režisuoti H.Vancevičiaus), Lietuvos nacionalinio dramos teatro spektakliams – J.Marcinkevičiaus „Mindaugas“, „Katedra“, (rež. H.Vancevičius), Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro pastatymams – G.Donizetti „Liučija di Lamermur“ ir kt. F.Navicko darbams būdingas puikus teatro ženklų kalbos pažinimas, preciziškumas, begalinis muzikalumas. Jo darbai saugomi daugelyje muziejų, jis pirmasis iš Lietuvos scenografų dar XX a. 8 dešimtmetyje reprezentavo savo šalies teatro dailę geriausiuose pasaulio leidiniuose.

Spalio 31 d. vyko sakralinės muzikos vakaras, skirtas Šv.Cecilijos, muzikos globėjos, dienai. Koncertavo Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ pedagogai. Buvo atliekami J.S.Bacho, Ch.F.Bacho, G.F.Hendelio, L.Lucci, S.Rachmaninovo, R.Martinkėno kūriniai.

Lapkričio 6 d. atidaryta paroda „Marlene Dietrich – nuotraukose įamžinta legenda“. Tiek parodą, tiek ištraukų iš filmų su garsiąja aktore demonstravimą padėjo surengti Vilniaus Goethe’s institutas ir jo naujoji direktorė Irmtran Hubatsch.

M.Dietrich surinko apie 15 tūkst. savo fotografijų, beveik visos jos gerai išsilaikiusios ir visos sukurtos kontroliuojant pačiai aktorei. Ryšys su fotoobjektyvu buvo nulemtas kovos, ambicijų, kontrolės, erudicijos ir geležinės valios. Ši keista kolekcija – ne egocentriškos žvaigždės užgaida, o jos darbo archyvas, laimėjimų įrodymas, dokumentinė medžiaga, bylojanti apie aktorės meninei fotografijai keliamus reikalavimus. Fotoobjektyvas buvo visuomet jos klusnus tarnas, o fotografus ji laikė savo parankiniais, padedančiais kurti stilių. Net Maximiliano Schellio prašymą leisti padaryti jos nuotraukų biografiniam filmui „Marlene“ ji atmetė. Fotografija jai buvo priemonė, padėjusi sukurti stabą „Marlene Dietrich“ ir įtvirtinti jį visuomenės sąmonėje.

Lapkričio 28 d. vyko renginys „Knyga istorijos mokytoja ir šviesos šaltinis“, skirtas lietuviškos spaudos draudimo panaikinimo 100–mečiui paminėti. Jį padėjo organizuoti Lietuvos moterų lyga. Dalyvavo lygos pirmininkė prof. Ona Voverienė, prof. Ina Dagytė, liaudies dainų ansamblis „Giedra“. Aktorė Alvyda Čepaitytė skaitė ištraukas iš Inos Dagytės, Izabelės Navarackienės, Marijos Kinertaitės–Laugalienės knygų.

Gruodžio 3–5,10 ir 12 d. Vilniaus senamiesčio teatras vaikams rodė marionečių spektaklį „Betliejaus žvaigždė“ (tekstų autorius Rimantas Babrauskas, režisierius ir dailininkas Rimas Driežis, kompozitorė Snieguolė Dikčiūtė). Po spektaklio vaikai buvo supažindinami su muziejaus ekspozicijoje esančiomis Stasio Ušinsko marionetėmis.

Gruodžio 4 d. vyko vakaras ir parodos „Šimtamečiai“ atidarymas. Renginiai skirti penkių žymių Lietuvos menininkų – baleto artistės Jadvygos Jovaišaitės–Olekienės, aktoriaus Henriko Kačinsko, dailininko, scenografo Mstislavo Dobužinskio, vargonininko, chorvedžio ir dainininko Stepo Sodeikos ir dainininko, lietuvių estrados pradininko, Antano Šabaniausko – 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Vakarą ir parodą rengė muziejininkės. Henriko Kačinsko laiškus aktorei B.Pukelevičiūtei ir J.Baltrušaičio laiškus balerinai J.Jovaišaitei skaitė aktorė Alvyda Čepaitytė.

Gruodžio 12 d. vyko Edvardo Griego muzikos koncertas, skirtas norvegų kompozitoriaus 160–osioms gimimo metinėms, atidaryta paroda „E.Griego muzikos spalvos“. Koncertavo Vilniaus muzikos mokyklos „Lyra“ pedagogai ir moksleiviai. Mokyklos dailės studijos moksleiviai, vadovaujami dailės mokytojo Deimanto Populaigio, parodai pateikė labai spalvingų savo kūrinių.

Gruodžio 13 d. vyko Vilniaus 4-osios muzikos mokyklos fortepijono klasės mokinių koncertas – buvo atliekami klasikų ir šiuolaikinių kompozitorių fortepijoniniai kūriniai.

Gruodžio 17 d. vyko Kalėdinis koncertas, kuriame dalyvavo Karoliniškių muzikos mokyklos fleitos klasės mokiniai (mok. Viktorija Zabrodaitė). Buvo atliekami Z.Fibicho, W.Glucko, W.A.Mozarto, A.Vivaldi, S.Prokofjevo, R.Rogers, S.Joplin ir kitų kompozitorių kameriniai kūriniai.

Gruodžio 18 d. vyko vakaras „Muzikos ir poezijos valanda“, skirtas poeto, diplomato ir teatro veikėjo Jurgio Baltrušaičio 130–osioms gimimo ir 60–osioms mirties metinėms paminėti. Vakarą parengė ir J.Baltrušaičio eiles bei ištraukas iš poeto biografijos skaitė aktorė Gražina Urbonaitė. Jai talkino, sukurdami nepakartojamą nuotaiką, „Schola Gregoriana Vilensis“ giedotojai, vadovaujami Živilės Stonytės.

Gruodžio 31 d. vyko naujametinis koncertas „Rugiaveidė ir draugai“. Gerai žinoma stilizuotų liaudies dainų atlikėja šį kartą pasirodė naujame amplua – ji dainavo populiarias romantiškas ir linksmas meilės dainas. Nuotaikingą ansamblį puikiai papildė brolių Pauliaus ir Sauliaus Steponavičių duetas ir smuikininkė Loreta Pugačiukienė.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14