<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 4

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE
(2003 m. spalis-lapkritis-gruodis)

Zarasų krašto muziejuje

Zarasų krašto muziejuje rugsėjo mėnesį veikė Kauno kultūros rūmų dailės studijos „Vaivorykštė“ narių, dalyvavusių plenere Antalieptėje (Zarasų r.), paroda. Parodos uždarymo dieną susitikti su zarasiškiais atvažiavo beveik visi plenero dalyviai. Viena jų – dr. Aldona Vitkutė-Valentinienė – kilusi iš šio krašto. Jos seneliui kadaise priklausė Štadvilių dvaras, jos tėvas B.Vitkus buvo Antalieptės farmacininkas. A.Valentinienė paveldėjo tėvui priklausiusį Antalieptės malūną, kurį dabar įrenginėja sūnus ir dukra su vaikais ir anūkais. Tapyti A.Valentinienė pradėjo vėlai, galima sakyti, su bandančiais piešti anūkais. Šįkart savo darbų atvežė ne viena, o su studijos kolegomis, kuriems jos dukra ir žentas Jūratė ir Jonas Puniai sodyboje, prie senojo malūno, šią vasarą surengė plenerą.

Plenere Antalieptėje dalyvavę V.Apalainienė, J.Ivanauskas, R.Klusienė, V.Miliukienė, H.Savičianskaitė, A.Margienė – ne profesionalūs dailininkai. Tik vidinio pašaukimo, grožio pajautimo vedami jie atėjo į dailininko E.Survilos vadovaujamą dailės studiją „Vaivorykštė“.

Punių dukra Jonė susirinkusiems atliko ištraukas iš S.Prokofjevo kūrinių.

Spalio 15 d. muziejuje buvo paminėtos išeivijos dailininko, kilusio iš Zarasų krašto, Miko Šileikio 110-osios gimimo metinės. Ta proga muziejuje buvo eksponuoti neseniai gauti jo darbai.

Dvidešimtmetis Mikas Šileikis iš Degučių valsčiaus Liminėlio vienkiemio, vengdamas carinės karo prievolės, išvyko į JAV ir ten liko iki savo gyvenimo pabaigos (1987 m.). Palaidotas Čikagos lietuvių kapinėse. Amerikoje dailininkas buvo aktyvus kultūrinio ir visuomeninio gyvenimo dalyvis: vienas Lietuvių dailininkų sąjungos, Čiurlionio galerijos Čikagoje steigėjų, įsteigė savo vardo premijos fondą, Zarasiškių klubą, rašė straipsnius, skaitė paskaitas meno klausimais, daug tapė, dalyvavo įvairiose parodose, neretai laimėdamas pirmąsias premijas. Labai mėgo tapyti saulėtas kopas, paplūdimius, parkus, gėlynus, žydinčius sodus, portretus. M.Šileikis paliko per 1000 įvairių kūrinių – išraiškingų portretų, peizažų, grafikos darbų, scenos dekoracijų, knygų viršelių. Daug jo darbų pasklidę po įvairius pasaulio muziejus. Kadangi savo testamentu dalį kūrybinio palikimo M.Šileikis paliko Zarasų kraštui, 2000 m. Lietuvos dailės muziejus Zarasų krašto muziejui perdavė pirmąją, 2002 m. – antrąją jo darbų siuntas, o 2003 m. Čikagos Čiurlionio dailės galerija atsiuntė nemažai dailininko darbų ir asmeninių daiktų. Iš viso Zarasų krašto muziejus saugo 394 M.Šileikio eksponatus. Apie tai į minėjimą susirinkusiems zarasiškiams ir papasakojo muziejaus darbuotojos, M.Šileikio sesers Elenos dukra Danutė Leipienė. Tądien pagerbdamas kraštietį, koncertavo Degučių mokyklos „Pelėdžiukų“ ansamblis (vad. mokytojos Danutė Konošova). Net sulaikę kvapą minėjimo dalyviai klausėsi puikaus muzikinio dueto – Jono Čepuko (akordeonas) ir Danutės Konošovos (pianinas) – atliekamų Lotynų Amerikos melodijų. Prie M.Šileikio gimtojo namo Liminėlio kaime buvo prikalta memorialinė lenta, kurią išdrožė dailininkas iš Degučių Alfonsas Šeduikis.

Gruodžio mėnesį muziejuje veikė tautodailininkės audėjos Adelės Tumėnienės audinių paroda. Per daugiau nei tris dešimtmečius ne vien Zarasų krašte garsi tautodailininkė Adelė Tumėnienė yra išaudusi per 200 lovatiesių, staltiesių, juostų, rankšluosčių, audinių tautiniams drabužiams. Su jais dalyvauta ir rajono, ir respublikinėse parodose, Adelės darbus matė ir Rusijos, Lenkijos, Suomijos, Vokietijos parodų lankytojai.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14