<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

 

 Lietuvos muziejų pristatymas rajonų ir miestų
savivaldybių interneto leidiniuose

Dalia Sirgedaitė

Kiekviena Lietuvos miesto ir rajono savivaldybė save ir savo veiklą pristato savivaldybės interneto leidinyje. 60 savivaldos vienetų supažindina su savivaldybės struktūra, miesto ar rajono istorija, teikiamomis paslaugomis gyventojams, kultūra ir kultūriniu paveldu, švietimu, sportu, verslu, žemės ūkiu ir kitomis savivaldybei būdingomis veiklos sritimis.
 
Muziejų paieška savivaldybių svetainių struktūroje
Muziejai, kaip ir kitos kultūros įstaigos, dažniausiai pristatomi savivaldybės interneto leidinių skyriuose „Kultūra“ ar „Kultūra ir menas“ (http://www.ams.lt, http://www.birzai.lt, http://www.kaunas.lt, www.kedainiai.lt, http://www.pakruojis.lt, http://www.panevezys.lt, http://www.pasvalys.lt, http://www.raseiniai.lt, http://www.rokiskis.lt, http://www.vilnius.lt, http://www.zarasai.lt ir dauguma kitų), todėl vartotojams nesunku surasti įstaigas, kaupiančias, saugančias bei populiarinančias rajono ar miesto archeologijos, istorijos, kultūros, dailės, etnografijos ar gamtos vertybes. Dažnai informaciją apie veikiančius muziejus galima rasti skyriuje „Kultūra ir sportas“ (http://www.druskininkai.lt, http://www.elektrenai.lt, http://www.jurbarkas.lt, http://www.rietavas.lt), „Turizmas“ ar „Lankytinos vietos“ (http://www.anyksciai.lt, http://www.skuodas.lt, http://www.telsiai.lt, http://www.trakai.lt, http://www.varena.lt, http://www.visaginas.lt). Kai kuriose savivaldybių interneto svetainėse muziejai bei jų veikla nepristatomi nei viename iš paminėtų skyrių, tad jų tenka ieškoti skyriuose „Nuorodos“ (http://www.radviliskis.lt) ar „Paieška“ (http://www.sirvintos.lt). Tuo tarpu, bibliotekos ir seniūnijų kultūros centrai svetainių skyriuose „Kultūra“ pristatomi beveik visose svetainėse. Jokia informacija savivaldybių svetainėse neskelbiama apie Tauragės ir Jonavos rajonuose (http://www.taurage.lt, http://www.jonava.lt) veikiančius muziejus, nepaisant to, kad šiuose rajonuose veikia savivaldybei pavaldūs muziejai.
 
Tekstinė informacija apie muziejus
Savivaldybių interneto leidiniuose dažniausiai pristatomi tik savivaldybėms pavaldūs muziejai ir jų padaliniai. Visuomeniniai, privatūs ar kitoms žinyboms priklausantys mieste ar rajone veikiantys muziejai paminėti tik nedaugelyje svetainių (http://www.kaunas.lt, http://www.vilnus.lt, http://www.druskininkai.lt, http://www.kedainiai.lt, http://www.neringa.lt, http://www.raseiniai.lt).
Informacijos kiekis apie muziejus bei jų veiklą savivaldybių svetainėse nevienodas. Interneto leidiniuose savivaldybės muziejus pristato glaustai ir ne visada patraukliai. Dažniausiai skelbiama pati svarbiausia informacija: muziejaus adresas, telefonai, el. pašto adresas, svetainės internete adresas (jei yra), darbo laikas, įkūrimo metai, išvardinami pagrindiniai rinkiniai, pristatomi ekspozicijų pavadinimai. Apie muziejaus padalinius informacijos kiekis dar mažesnis. Dažniausiai rajonuose veikiantys muziejai rajonų, miestų savivaldybių svetainėse tik paminimi, net neskelbiami jų adresai, nesupažindinama su muziejaus specifika.
Dalis savivaldybių svetainių muziejus pristato išsamiau: aprašomi muziejaus bei jo padalinių rinkiniai, ekspozicijos, supažindinama su leidybine veikla, teikiamomis paslaugomis (ekskursijos, edukacinės programos, informacijos teikimas, pažymų išrašymas pagal saugomas bažnyčių metrikų knygas, prekyba leidiniais bei suvenyrais ir kt.), supažindinama su muziejaus įkūrimo istorija (http://www.birzai.lt, http://www.anyksciai.lt, http://www.kupiskis.lt, http://www.kelme.lt). Didesnės apimties tekstinėje informacijoje kai kur trūksta nuorodų į vidinius ar išorinius puslapius, teksto pastraipos neišskirtos paryškintomis raidėmis ar simboliais, todėl vartotojams sunkoka greitai surasti norimą informaciją.
Dalis savivaldybių svetainių pateikia tik muziejaus pavadinimą, adresą, telefoną, el. pašto adresą ir nuorodą į kitus interneto leidinius. Pvz., Vilniaus miesto savivaldybės svetainėje publikuojamas tik sąrašas mieste veikiančių muziejų ir jų kontaktai. Tiems, kas nori išsamiau susipažinti su šiais muziejais, publikuojama nuorodos į muziejaus interneto svetainę arba į Lietuvos muziejus pristatantį portalą „Lietuvos muziejai“ (http://www.muziejai.lt). Panašiai muziejus pristato ir dalis kitų savivaldybių (http://www.birstonas.lt, http://www.elektrenai.lt, http://www.jurbarkas.lt, http://www.kaisiadorys.lt, http://www.radviliskis.lt ir t. t.) svetainių. Kauno miesto savivaldybė taip pat pateikia mieste veikiančių muziejų sąrašą ir kontaktus, tačiau neskelbia nuorodų į muziejų interneto svetaines ir į portalą „Lietuvos muziejai“. Tuo tarpu tokios nuorodos galėtų būti į Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus (http://www.ciurlionis.lt), Maironio lietuvių literatūros muziejaus (http://www.maironiomuziejus.lt), Lietuvos aviacijos muziejaus (http://www.lam.lt) bei jų padalinių veiklą reprezentuojančias svetaines.
Ne visose savivaldybių svetainėse pateikiama ir minimali informacija apie muziejus, nors muziejai veikia Lietuvos ir užsienio turistų lankomose vietose, yra įsikūrę istoriniuose pastatuose. Išvardinami tik veikiančių muziejų pavadinimai, kartais net neparašoma adresų ir nuorodų į kitus muziejų leidinius.
Pasitaiko klaidingos, netikslios ir pasenusios informacijos apie muziejus: neteisingos nuorodos, pasikeitęs darbo laikas, senas renginių ir parodų planas. Retai kada skelbiama informacija apie muziejų naujas parodas ir ekspozicijas.
 
Vaizdinė informacija apie muziejus
Muziejų bei jo veiklą atspindi ne tik tekstinė, bet ir vaizdinė medžiaga. Ji muziejus pristatančiuose savivaldybių tinklapiuose nėra gausi. Dažniausiai kartu su tekstu apie muziejų publikuojama viena ar dvi nedidelio formato, neišdidinamos nuotraukos, kuriose dažniausiai užfiksuotas muziejaus pastatai. Retai kur pasitaiko lankytoją sudominančių bei muziejų veiklą reprezentuojančių fotografijų, kuriose būtų vaizduojamas ne tik muziejaus pastatas, bet ekspozicijos fragmentas ar įdomesnis bei vertingesnis eksponatas, vykusio renginio akimirka, gražus vietovaizdis. Prie nuotraukų labai dažnai nėra prierašų, nenurodomas jų autorius. Nemažai ir įvairių nuotraukų pateikta rajonų savivaldybių svetainėse pristatant Siauruko geležinkelio istorijos ekspoziciją (http://www.anyksciai.lt), Oginskių kultūros istorijos muziejų (http://www.rietavas.lt), Kelmės krašto muziejų (http://www.kelme.lt).
Raseinių krašto muziejaus etnografijos ekspozicija, Valero Kuizo molio dirbinių kolekcija, misionieriaus Aleksandro Ferdinando Bendoraičio palikimo ekspozicija, Poeto Jono Mačiulio-Maironio gimtinė, Simono Stanevičiaus memorialinė sodyba-muziejus pristatyti virtualiose panoramose (http://www.raseiniai.lt). Jos sukurtos naudojant naujas vaizdo fiksavimo ir pateikimo technologijas, todėl žymiai gražiau ir informatyviau perteikia vaizdą nei įprastos nuotraukos. Pristatomą vietą galima apžvelgti 360 laipsnių kampu. Susidaro įspūdis, lyg stovėtum ir dairytumeisi aplink.
Kėdainių rajono savivaldybėje tokiu pat būdu pristatoma liaudies meistro Vytauto Ulevičiaus medžio skulptūrų muziejaus ekspozicija. Norint pamatyti šias panoramas, kompiuteryje turi būti įdiegta OuickTime programa (grotuvas).
Filmuota medžiaga, pristatanti muziejų veiklą nedemonstruojama nei viename savivaldybės elektroniniame interneto leidinyje.
 
Muziejų renginių anonsavimas
Apie muziejų renginius (atidaromas parodas ir ekspozicijas, kultūros vakarus, knygų ir filmų pristatymus, edukacines programas) dažniausiai paskelbiama savivaldybės elektroninių leidinių skyriuose „Renginiai“ arba pateikiamos nuorodos į naujienų, pramogų ir kultūrinio gyvenimo svetainę http://www.eb.lt, kurioje informuojama apie naujausius pramoginius renginius visoje Lietuvoje. Nuolat naujausių muziejaus renginių anonsą skelbia Alytaus miesto savivaldybė (http://www.ams.lt), Kauno miesto savivaldybė (http://www.kaunas.lt), Biržų rajono savivaldybė (http://www.birzai.lt), Lazdijų rajono savivaldybė (http://www.lazdijai), Šilutės rajono savivaldybė (http://www.silute) ir daugelis kitų savivaldybių. Lietuvos savivaldybių portale „Lietuvos savivaldybės“ (http://www.savivaldybes.lt) taip pat yra skyrius „Kultūrinių renginių anonsas“, tačiau jame muziejuose vykstantys renginiai pristatomi žymiai rečiau nei bibliotekose ar kultūros centruose organizuojami renginiai. Panaši situacija yra ir savivaldybių interneto leidiniuose.
 
Muziejų pristatymas užsienio kalba
Beveik kiekvienos rajono, miesto savivaldybės interneto svetainė turi versijas užsienio kalbomis, dažniausiai – anglų kalba. Kai kurios labiau turistų lankomos savivaldybės, turinčios didesnį kitataučių gyventojų skaičių ar besiribojančios su kaimyninėmis šalimis, elektroniniuose leidiniuose pristatomos ir vokiečių, rusų ar lenkų kalbomis. Negausi tekstinė ir iliustracinė medžiaga lietuvių kalba apie muziejus dažniausiai dar labiau sutrumpinama, pristatant muziejus užsienio kalba. Užsienio kalba tokiuose leidiniuose dažniausiai galima sužinoti tik muziejaus pavadinimą ir adresą. Tik nedaugelyje rajonų, miestų savivaldybių svetainių svetainių informacijos kiekis užsienio kalba prilygsta informacijai lietuvių kalba (http://www.plunge.lt, http://www.vilnius.lt, http://www.kaunas.lt, http://www.visaginas.lt, http://www.siauliai.lt).

 

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.13