<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

 

 
 
Europos parko muziejus
Europos parko muziejus 2005 m. parengė ir išleido lietuvišką edukacinę meno kompaktinę plokštelę „Virtuali kelionė po Europos parką“, kurioje išsamiai pristatyta šiuolaikinio meno muziejaus kūrimo istorija, Europos parko kolekcija, fotografijos, ištraukos iš kino medžiagos. Plokštelėje pateikta net 251 fotografija, 7 panoraminiai vaizdai, 19 videosiužetų ir žaidimas.
Kompaktinė plokštelė skiriama visiems žmonėms, besidomintiems menu, meno edukacijos specialistams, dailės mokytojams, studentams ir moksleiviams.
Kompaktinė plokštelė suteikia galimybę „aplankyti“ Europos parko muziejų ir mėgautis įspūdingomis skulptūromis net lyjant smarkiam lietui.
Sukurta ir internetinė „Virtualios keliones po Europos parką“ versija, kurią galima rasti internete www.europosparkas.lt/virtualikelione/
Muziejus 2005-aisiais lankytojams pasiūlė ir naują paslaugą – dviračių nuomą. Nuo šiol lankytojai gali skulptūras apžiūrėti važinėdami dviračiais. Europos parke driekiasi maždaug septynių kilometrų ilgio takai. Tai pat galima važinėtis pievomis.
Išsinuomoti galima septynis kokybiškus kalnų dviračius. Jais šiuolaikinio meno muziejų parėmė dviračių parduotuvių tinklas „Dviratis plius“. Kitą vasarą šių transporto priemonių turėtų būti dvigubai daugiau.
Muziejų nakties idėja, pasiekusi Lietuvą iš Prancūzijos, maloniai buvo sutikta ir Europos parke. Gegužės 14 d., 22 val. į šiuolaikinio meno muziejų susirinko žmonės, kuriems patiko idėja apsilankyti Europos parke naktį ir su fakelais pasivaikščioti tarp pasaulinio garso menininkų darbų. Kiekvienam dalyviui buvo įteiktas degantis fakelas ir dalyviai, gidės vedami, iškeliavo. Ekskursijos metu gidė supažindino dalyvius su skulptūromis, pasakojo apie jas kūrusius menininkus. Po naktinės ekskursijos dalyviai buvo pakviesti į Europos parko restoraną, kur menininkai, mėnesiui atvykę į Europos parką pagal rezidencijų programą - Waltman Caroline (Nyderlandai), Alexis Granwell (JAV), Susan Rankaitis (JAV) ir Robbert Flick (JAV)-, mielai pristatinėjo savo kūrybą: rodė skaidres, nuotraukas. Po vidurnakčio visi išsiskirstė, tačiau „Muziejų nakties Europos parke“ įspūdžiai vis dar tvyro parko ore, palikę stiprų norą tęsti šią gražią „Muziejų nakties“ tradiciją.
Gegužės 20 d. Europos parkas pakvietė į keliaujančios tarptautinio projekto „Meno parkai gamtoje: tiltas šiuolaikinio meno mokymui mokykloje“  (Kultūra 2000 projektas: „Artistic Parks in Nature: the Bridge for Teaching Contemporary Art in Schools“)  parodos atidarymą.
Tiltas – nauja patirtis, įgyta šiuolaikiniam menininkui bendraujant su vaikais. O šiai patirčiai įgyti pasirinkta ypatinga vieta – skulptūrų parkas.
Dvi institucijos - NMAC fondas (Ispanija) ir Arte in Erba (Italija) - gerai žinodamos viena kitos veiklą šiuolaikinio meno srityje ir susidomėjimą meno edukacija, 2003 metų vasaros pabaigoje sumanė bendrą projektą, skatinantį naujus mokymo būdus šiuolaikiniam menininkui bendraujant su pradinių klasių moksleiviais. 2004 m. prisijungti prie projekto buvo pakviesti skulptūrų parkai daug dirbantys edukacijos srityje - Europos parkas (Lietuva) ir Jorkšyro skulptūrų parkas (Didžioji Britanija). Visos keturios projekte dalyvaujančios institucijos yra įsikūrusios gamtoje: NMAC fondas ir Jorkšyro skulptūrų parkas – kaimiškame kraštovaizdyje, o Europos parkas ir Arte in Erba – natūralioje gamtinėje aplinkoje užmiestyje.
Dalyvauti projekte buvo pakviesti 5-11 metų moksleiviai ir šiuolaikiniai menininkai. Siekiant priartinti vaikus prie šiuolaikinio meno, į skulptūrų parkus jie buvo pakviesti ne tik susipažinti su pagrindiniais šiuolaikinio meno kūrinių atviroje erdvėje bruožais, bet ir eksperimentuoti. Menininkas tarsi gidas vedė vaikus meno pažinimo keliu, atskleisdamas individualų požiūrį į įvairius kūrybinio proceso aspektus. Projekte dalyvaujantys skirtingi žmonės turėjo pasiekti bendrą tikslą – surasti geriausią būdą supažindinti vaikus su meno pasauliu.
Nors visi projekto partneriai, pasirinkdami savo šalies menininką ir pradinę mokyklą, vadovavosi tais pačiais principais, tačiau menininkai bendraudami su vaikais naudojo kūrybiškus ir labai skirtingus metodus: Jane Leigh ir vaikai iš Vakarų Bretono mokyklos kūrybinį procesą pradėjo stebėdami natūralią gamtą Jorkšyro skulptūrų parke; Luigi Mainolfi Čelėje pasinaudojo pasaka, kurią Il Castello mokyklos mokiniai, padedami Arte in Erba darbuotojų, pratęsė lipdydami molio dirbinius; Europos parke menininkas Mindaugas Tendziagolskis A.Vienuolio gimnazijos trečiokams pasiūlė žaismingą metodą, akcentuodamas žiūrovo sąveiką su meno kūriniais, kviesdamas vaikus aktyviai dalyvauti ir žaisti; Cristina Lucas, remdamasi NMAC fondo parke eksponuojamais darbais, vedė vaikus į jaudinamą meno pažinimo kelionę nuo objekto prie akcijų. Menininkų kūrybinių kelių skirtingumas, be abejo, paveikė kūrybinį mokymo procesą: kiekvieno menininko padaryta įtaka atsispindėjo vaikų darbuose. Visame kūrybos procese vaikų indėlis buvo esminis.
Paskutinis projekto žingsnis yra keliaujanti paroda, 2005 metų pavasarį lankanti visas projekto partneres. Gegužės 20 d. keliaujanti paroda atvyko į Europos parką. Šia paroda siekiama parodyti projekto visapusiškumą ir leisti palyginti skirtingus eksperimentus.
Bendradarbiavimas tarp šių keturių skulptūrų parkų yra žingsnis siekiant paversti šias vietas kultūriniais ir meniniais „periferiniais centrais“ Europoje. Be abejo, projekto rezultatas – tai ir šių keturių institucijų indėlis kuriant visuomenę, kurioje gyvens tolerantiškesni vaikai, geriau sugebantys stebėti, norintys suprasti ir įvairiais aspektais įvertinti naujus patyrimus savo gyvenime.
Gegužės 22 d. Europos parko muziejus savo lankytojus pakvietė apžiūrėti menininkės iš Los Angelo Susan Rankaitis instaliaciją „Jausmus kontroliuojančios smegenų dalies mechanizmas kintančioje emocijų erdvėje.  Instaliacija laikina, ir vasaros pabaigoje ji buvo išardyta, tačiau kuriamą instaliaciją visą mėnesį fotografavo pati autorė ir fotografas Robbertas Flickas, todėl fotografijose ji išliko ilgam. Projektą rėmė: Scripps koledžas, Mellon fondas.
Birželio 23-iosios vakarą Europos parko muziejus pakvietė šiuolaikiškai pažvelgti į tradicijas ir Jonines atšvęsti neįprastai.
Vasarvidžio šventė – tai persilaužimo, virsmo metas, kur susiduria kilimo ir leidimosi, vešėjimo ir nykimo, gyvybės ir mirties prieštara, tai metas kai saulė ir visa gamta pasiekia aukščiausią savo galią. Šią paslaptingą naktį Europos parke pražydo Paparčio žiedas. Paparčio žiedo vakaro dalyviai ieškojo kartu su žaviomis Pievų Mergelėmis degančių fakelų šviesoje, pakeliui aplankydami skulptūras gimusias ugnyje, natūraliai išaugusias iš žolės ir sklidinas vandens.
Žiedo paslaptį „atskleidė“ šiuolaikinio šokio šokėjos. Paparčio žiedas rastas simbolinėje vietoje - prie Gintaro Karoso skulptūros, pavadintos Vieta – čia vakaro dalyviai išvydo įsimintiną Paparčio sužydėjimo šokį. Vieta žmogaus gyvenime labai svarbi, kadangi kiekvieno mūsų buvimas susietas su tam tikra vieta, o Paparčio žiedas pražysta ypatingoje vietoje. Vėliau leistas į vandenį vainikėlis, simbolizuojantis trijų pradų – žalumos, ugnies ir vandens sąjungą.

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.13