<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

 

 
 
Lietuvos aviacijos muziejuje
 
Sausio 16 d. Lietuvos aviacijos muziejaus memorialinėje ekspozicijoje Judrėnuose, S.Dariaus gimtinėje, vyko transatlantinio lakūno S.Dariaus 109 gimtadienio minėjimas. Ta proga S.Dariaus gimtinės-muziejaus darbuotojai su Judrėnų S.Dariaus pagrindinės mokyklos skautais surengė viktoriną – „S.Dariaus gyvenimas ir veikla“. Konkurse varžėsi : 5-8 klasių moksleiviai. Geriausias žinias apie S.Dariaus gyvenimą ir veiklą pademonstravo ir sumaniausiai praktines užduotis atliko penktokai.
Sausio 28 d. muziejus paminėjo P.Motiekaičio – sklandytuvų konstruktoriaus ir įžymaus aviamodeliuotojo, pasiekusio 16 pasaulio rekordų, 85 metų jubiliejų. Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G.Ramoška pristatė aviamodeliuotojo ir konstruktoriaus veiklą. Aviacijos inžinierius ir aviamodeliavimo istorikas S.Lukšys papasakojo apie pasaulio rekordų fiksavimo sudėtingumus. Aviamodeliuotojas J.Stankevičius dalijosi prisiminimais, kaip būnant teisėju registravo P.Motiekaičio sraigtasparnio modelio pasaulio rekordus. Sklandymo rekordininkas Z.Brazauskas susirinkusiems pasakojo, kaip skrisdamas lėktuvu sekė P.Motiekaičio modelį, kad galėtų nustatyti didžiausią modelio skridimo aukštį. Labai įdomiais atsiminimais apie tėvo gyvenimą ir veiklą pasidalino P.Motiekaičio dukra habil. gamtos mokslų daktarė prof. Vida Motiekaitytė. Renginyje dalyvavo gausus būrys LUMA, KTU profesorių klubo atstovų, klubo „Sparnai 72“, Kauno moksleivių techninės kūrybos stoties ir Mato Šalčiaus vidurinės mokyklos aviamodeliuotojų, aviacijos veteranų, muziejininkų.
Vasario 11 d. jau kelinti metai iš eilės LAM rengia vaikų piešinių konkursą „Vaikai ir lėktuvai“. Šiemet konkurse dalyvavo ypač daug vaikų – pristatyti net 72 darbai iš įvairių Kauno lopšelių-darželių, mokyklų. Dalyvių amžius nuo 5 iki 10 metų. Lopšelių-darželių auklėtiniai piešė muziejuje žiūrėdami į eksponatus, o mokyklų moksleiviai pristatė jau nupieštus piešinius. Ekskursijos vadovas parodė ir papasakojo apie muziejuje saugomus lėktuvus, sraigtasparnius, sklandytuvus. Vaikai buvo sužavėti ir džiaugėsi tokia ekskursija. Po ekskursijos jie sėdo prie stalų piešti. Susirinkusiems vaikučiams kalbėjo direktoriaus pavaduotojas R.Jankauskas, kuris pasidžiaugė, kad ir tokią šaltą pavasario dieną jie nepabūgo atvykti į piešinių konkursą ir palinkėjo jauniesiems dailininkams, kad jų darbeliai būtų patys gražiausi.
Vertinimo komisiją sudarė tai LAM darbuotojai. Komisijai buvo sunku iš tokios gausybės vaikų darbų išrinkti geriausius, nes visi jie buvo nuostabūs, nuoširdūs ir svarbiausia – piešti su didele meile. Tačiau konkursas yra konkursas. Geriausiais pripažinti – lopšelio-darželio „Žvangutis“ „Šarkiukų“ grupės, „Ryto“pradinės mokyklos priešmokyklinės grupės mokinių A.Muliarčikaitės, K.Panavo, R.Dzikaro, tos pačios mokyklos 3 kl. mokokinių A.Žukauskaitės, L.Blažionytės, K.Drazdauskaitės, I.Butkutės, Garliavos Jonučių vid. mokyklos 3 kl. mokinių G.Kavaliauskaitės, A.Medzevičiūtės, A.Nekrošiaus piešiniai. Jiems įteikti apdovanojimai ir diplomai. Nepamiršti buvo ir pedagogai, kurie paskatino savo auklėtinius dalyvauti konkurse. Jiems muziejaus direktorius A.Lapinskas įteikė padėkas ir pakvietė ateityje aktyviai dalyvauti panašiuose renginiuose. Renginį parėmė Karinės oro pajėgos.
Vasario 25 d. vyko renginys „Lietuviškų lėktuvų gamybai – 75“. 1930 metais prasidėjo lietuviškos konstrukcijos įvairios paskirties lėktuvų ANBO serijinė gamyba. Pranešimą skaitė Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G.Ramoška, įspūdžiais apie lėktuvų konstravimą dalinosi lėktuvų konstruktoriai Lituanikos replikos autorius V.Kensgaila bei ultralengvų lėktuvų federacijos prezidentas R.Kalinauskas. Renginio metu ekrane buvo demonstruojamos lėktuvų fotografijos ir spalvotos jų projekcijos, veikė teminė fotografijų paroda.
Kovo 13 d., minint 86-ąsias Lietuvos karo aviacijos ir 90-ąsias Kauno aerodromo įkūrimo metines, buvo surengtas tradicinis, jau septintasis, bėgimas aplink S.Dariaus ir S.Girėno aerodromą. Jį organizavo Karinių oro pajėgų štabas, Kauno miesto savivaldybės administracijos Sporto ir kūno kultūros skyrius, VšĮ „S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas“ ir Lietuvos aviacijos muziejus. Prieš bėgimą dalyviai aplankė muziejų, aidint fanfaroms padėjo gėlių Aviatorių memoriale. Dalyvius sveikino Karinių oro pajėgų vadas plk. Jonas Marcinkus palinkėdamas gero bėgimo ir aukštų rezultatų. Bėgime dalyvavo kariškių, policijos akademijos, studentų, moksleivių ir veteranų klubo komandų bėgikai. Komandinėje įskaitoje pirmąją vietą laimėjo Kauno veteranų bėgikų klubo pirmoji komanda.
Bėgimo laimėtojai apdovanoti prizais ir diplomais, tarp jų jauniausias ir vyriausias bėgimo dalyviai, aktyviausi organizatoriai. Renginyje dalyvavo 280 dalyvių. Po finišo bėgikai vaišinosi karšta arbata ir sumuštiniais, grojo Karinių oro pajėgų orkestras.
Kovo 15 d. LAM vyko lakūnų vardų mokyklų moksleivių istorinė rašinių konferencija, skirta Kauno S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo 90-mečiui paminėti. Jau trečią kartą į konferenciją moksleiviai rinkosi iš Klaipėdos rajono Judrėnų S. Dariaus pagrindinės mokyklos, Marijampolės R.Stankevičiaus, Kauno J.Dobkevičiaus vidurinių mokyklų ir Kauno S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijos. Pirmoji konferencija vyko Vytauto Didžiojo karo muziejuje, antroji – Karinių oro pajėgų štabe. Prieš konferenciją buvo padėta gėlių Aviatorių memoriale. Konferencijos dalyvius sveikino Karinių oro pajėgų vadas plk. Jonas Marcinkus, muziejaus direktorius Algis Lapinskas. Dalyviai apdovanoti padėkos raštais, suvenyrinėmis kepurėlėmis ir knygomis. Už moksleivių aktyvų dalyvavimą padėkos raštais apdovanoti ir jų mokytojai. Kitą, IV konferenciją numatyta organizuoti S.Dariaus ir S.Girėno gimnazijoje Kaune.
Kovo 18 d. vyko renginys „Tobuliausias aerodinaminis kūrinys“. Tai tradicinis susitikimas su sklandytuvų gamyklos atstovais. Apie sklandytuvų gamyklos veiklą pasakojo gen. direktorius Stasys Skalskis. Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G.Ramoška papasakojo apie sklandytuvų gamyklos sukūrimą ir jos plėtrą, renginio dalyviai turėjo galimybę pamatyti videofilmą apie Europos sklandymo čempionatą, vykusį Lietuvoje 2004 metų vasarą, bei apie naujo, pasaulinio lygio sklandytuvo LAK-20 gamybą. Renginyje dalyvavo moksleiviai, studentai, aviacijos veteranai, muziejininkai.
Balandžio 15 d. muziejuje buvo pristatyta programa „Raketos ir erdvėlaiviai“. Renginyje informuota apie pilotuojamus kosminius skridimus, raketas, kilusius į orbitą kosminius laivus: sovietinius – „Vostok“, „Voschod“, „Proton“, „N-11“; amerikietiškus – „Atlas“, „Titan“, „Saturn“, įvykdytas JAV ir SSSR kosminių lėktuvų programas. Pasakojimą paruošė Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas Gytis Ramoška. Renginyje dalyvavo moksleiviai, aviacijos veteranai, LK S. Raštikio puskarininkių mokyklos kursantai, KOP pareigūnai.
Balandžio 22 d. pravestos atviros Kauno miesto moksleivių stendinio aviamodeliavimo pirmenybės „Mažieji lėktuvėliai“. Žiuri komisijos, sudarytos iš stendinio aviamodeliavimo klubo „Sparnai 72“ narių ir LAM darbuotojų, vertinimui buvo pateikta 16 miniatiūrinių lėktuvėlių kopijų, kurias pristatė dviejų amžiaus kategorijų: jaunučių (iki 14 metų) ir jaunių (nuo 14 iki 19 metų) dalyviai. Geriausiai sekėsi Kauno moksleivių Techninės kūrybos centro komandai (vad. L. Narkevičius), kurios nariai iškovojo net 5 prizines vietas iš 6 galimų. Varžybų dalyviai ir gausiai susirinkusios palaikymo komandos apžiūrėjo muziejaus ekspoziciją, ypač didelį susidomėjimą jaunimui kėlė muziejuje demonstruojami orlaiviai ir treniruokliai.
Gegužės 6 d. paminėta Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų Oro erdvės stebėjimo ir kontrolės valdybos (OESKV) 13-osios veiklos metinės. Visuomenė supažindinta su šių dienų tarnybos struktūra, postų įranga ir technika. Apžvelgtas bendradarbiavimas su Baltijos valstybių oro erdvę saugojančių NATO KOP eskadrile. Valdybos karininkų komanda išsamiai atsakinėjo į gausius klausimus. Dalyviai susipažino su OESKV kasdienybę reprezentuojančių nuotraukų paroda. Renginyje dalyvavo apie 70 žmonių.
Gegužės 14 d. įvyko renginys tema „S. Darius ir jo moterys: J. Darienei – 100, N. Dariūtei – Maštarienei – 80”. Pilna salė lankytojų susidomėję klausė Testamento vykdytojų grupės vadovės I. Jasevičienės, muziejininko J. Čepo, S. Dariaus giminaičių Ą. Maštaro, A. Grigo ir kitų dalyvių prisiminimų, apžiūrėjo teminę parodą, po renginio neskubėjo skirstytis.
Gegužės 18 d. atidaryta atnaujinta ugniagesybos istorijos ekspozicija. Lietuvos aviacijos muziejus ir Kauno priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba bendromis jėgomis suremontavo patalpas ir įrengė ekspoziciją. Atidarymo metu kalbas sakė ir apdovanojimus įteikė Kauno Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos vadas Vitas Rimkus, Kultūros ministerijos vyr. specialistas Romanas Senapėdis, LAM direktorius Algis Lapinskas. Šventėje dalyvavo Kauno apskrities PGT komandų vadovai, gelbėtojų veteranai, Aleksoto bendruomenės centro ir seniūnijos atstovai, muziejininkai.
Gegužės 20 d. vyko A.Gustaičio aviacijos instituto atvirų durų diena. Šis renginys muziejuje vyksta kiekvienais metais. Moksleiviai iš Kauno miesto ir rajono mokyklų supažindinti su A. Gustaičio aviacijos instituto stojimo ir studijavimo sąlygomis, įgyjamomis profesijomis, galimybe įsidarbinti. Besidomintiems studijomis moksleiviams išdalinti lankstinukai, atsakyta į rūpimus klausimus. Mokomieji lėktuvai skraidino visus norinčius moksleivius.
Gegužės 27 d. pristatytas Kauno skraidūnų klubas „Tegyvuoja skraidyklės!“. Renginyje buvo pasakojama apie skraidūnų veiklą, problemas, perspektyvas bei patirtus įspūdžius. Informaciją su gausiomis iliustracijomis pateikė K. Želnys, dalyviai apžiūrėjo G. Kazakevičiaus ir J. Čepo parengtą parodą. Visi norintieji buvo paskraidinti. Šventėje dalyvavo moksleiviai, aviamodeliuotojai, S. Raštikio puskarininkių mokyklos kursantai, aviacijos veteranai.
Birželio 3 d. dieną paminėtas aviamodeliavimo sporto Lietuvoje 70-metis. Informaciją pateikė ir ekrane vaizdus demonstravo LAM Aviacijos istorijos skyriaus vedėjas G. Ramoška, modeliavimo veteranai J. Stankevičius, V. Kaktonis, A. Lukšys ir kiti. Prisiminimais dalinosi gausiai susirinkę aviacijos veteranai ir mokyklų aviamodeliuotojai.
Birželio 18 d. vyko aviacijos šventė „S. Dariaus ir S. Girėno aerodromui 90 metų“. Aleksote įsikūręs Dariaus ir Girėno aerodromas šiemet šventė 90-metį. Jis yra vienas seniausiai veikiantis aerodromas Europoje, įkurtas kaizerinės Vokietijos kariuomenės 1915 metais. 1993 m. aerodromui suteiktas Stepono Dariaus ir Stasio Girėno vardas. Dabar aerodromas naudojamas sportinei, turistinei, pramoginei aviacijai, automobilių ir motociklų varžyboms su lėktuvais. Veikia Kauno aeroklubas ir Akrobatinio skraidymo federacija.
Šventės iškilmės prasidėjo aerodromo įkūrimo atmintinės lentelės atidengimo ceremonija Aviatorių memoriale. Virš galvų praskriejo Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų lengvieji mokomieji atakos lėktuvai L-39ZA. Po to aerodrome vyko Dariaus ir Girėno aerodromo 90-ųjų metinių ir Karinių oro pajėgų dienos šventė. Sveikinimo kalbas sakė Kauno miesto meras A. Garbaravičius, LK Karinių oro pajėgų vadas pulkininkas J. Marcinkus, Dariaus ir Girėno aerodromo direktorius V. Skučas. Didelį įspūdį paliko rekordinis lėktuvų skrydis, kurių buvo per 30. Šio skrydžio lėktuvus pristatė ir charakterizavo vedėjas R. Kavaliauskas. Jiems nusileidus Kauno aeroklubo lakūnai atliko grupinį pilotažą su JAK52, į orą kilo balionai. Masinio parašiutininkų šuolio nesutrukdė netikėtai kilęs viesulas. Neišdildomą įspūdį žiūrovams paliko NATO pilotų skrydis su koviniai naikintuvai F-16. Didelė dalis šventės dalyvių visos dienos bėgyje lankėsi muziejuje. Iškilmes užbaigė šventinis koncertas. 

 

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.13