<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 2–3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(balandis – gegužė – birželis / liepa – rugpjūtis – rugsėjis)

Lietuvos jūrų muziejuje

Balandžio 6 d. muziejininkai į Baltijos jūrą, ties Pietiniu ragu paleido du savo augintinius – ruonius Girulį ir Gūsių. Gūsius gimė muziejuje, o Girulis pernai buvo rastas šunų apkandžiotas pajūryje ties Giruliais.
Iš pradžių ruoniai nedrįso eiti į jūrą, vis bėgiojo pakrante, dairydamiesi į susirinkusius išlydėti. Paskui, lenktyniaudami nuplaukė tolyn.
Nuo 1995 metų, Lietuvos jūrų muziejus dalyvauja „Helcom“ projekte, kuriuo siekiama atkurti pietinę pilkųjų Baltijos ruonių populiaciją. Į laisvę jau paleista 14 ruonių. Be lietuvių šiame projekte dalyvauja švedai ir lenkai. Šiemet ruoniams prisegti tik geltoni plastmasiniai žymekliai.
Balandžio 22-ąją, minint Žemės dieną, muziejaus ir Klaipėdos moksleivių saviraiškos centras pakvietė Klaipėdos apskrities VII–XII klasių moksleivius dalyvauti eilėraščių apie jūrą konkurse.
Eilėraščius konkursui atsiuntė beveik pusšimtis moksleivių. Finaliniam etapui atrinkti devyni geriausi kūrinėliai. Į šventę buvo pakviesti visų klasių, kuriose mokosi eilėraščių autoriai mokiniai.
Visi vaikai tvarkė aplinką, o paskui delfinariumo salėje skaitė savo eiles. Geriausiomis buvo pripažintos „Gabijos“ pagrindinės mokyklos septintokų Dmitrijaus Dmitrijevo ir Andrejaus Čelpanovo eilės (jų lietuvių kalbos mokytoja - Rita Galbogienė). Geriausios skaitovės vardą pelnė E.Balsio menų gimnazijos septintos klasės mokinė Elena Tarvydaitė.
Kūrėjai apdovanoti knygomis, kvietimais į „Žemaitijos“ kino teatrą bei Aloyzo Každailio knygomis apie muziejų.
Įspūdingiausią prizą – nuotaikingą pasirodymą paskyrė delfinai ir Kalifornijos jūrų liūtai.
Gegužės 1 d. muziejus pradėjo naują sezoną bei pristatė naują Delfinariumo artistų - delfinų ir jūrų liūtų programą, paįvairintą dar originalesniais bei sudėtingesniais triukais.
Liepos mėnesį Lietuvos jūrų muziejus šventė 25-erių metų jubiliejų. Šventė dviguba, kadangi gegužės 19 d. 10-ies metų jubiliejų šventė ir delfinariumas. Jubiliejus buvo minimas kartu su mažųjų pingvinuko ir delfinukės vardynomis. Šiais metais renginį papuošė vaikinų šuolininkų komanda ir „Time Team“ krepšinio komandos palaikymo grupė.
Liepos 24 d. nuo pat ryto Lietuvos jūrų muziejaus prieigose tvyrojo neįprasta atmosfera - kilo laužų dūmai, skambėjo būgnai, zujo Napoleono laikus primenančiomis uniformomis pasirėdę kariai. O jau 11 valandą prasidėjo mūšis, nes prieš pat muziejaus gimtadienį Nerijos fortą užėmė ispanų karių dalinys, reikalaujantis, kad Prūsijos karalius sugrąžintų juos į gimtinę. Karalius gi manė kitaip ir nusprendė išvaduoti fortą nuo neteisėtų grobikų...
Nerijos forto šturmo karinė-istorinė inscenizacija - vienas iš renginių, skirtų muziejaus 25-mečiui pažymėti. Inscenizacijoje dalyvavo daugiau nei 100 kariūnų iš Latvijos, Rusijos, Baltarusijos ir Lietuvos karo klubų. Apie dvi valandas griaudėjo patrankų šūviai ir šautuvų salvės, vyko surėmimai ir prie muziejaus ir jo kieme, į fortą buvo bandoma patekti net plaustu kol pagaliau ispanai pavargo priešintis. Bet ir jėgos buvo nelygios: ispanai teturėjo vieną pabūklą, o Prūsijos armijos daliniai - net tris.
Inscenizacijos organizatoriai nesiekė atkurti konkrečių įvykių. Taip buvo tik bandyta perteikti Napoleono epochos dvasią. Istorikų teigimu, 1806-1813 m. Klaipėdos apylinkėse buvo dislokuoti prūsų, prancūzų, rusų karių būriai. Vieno prūsų dalinio stovykla buvo Smiltynėje. Prūsų įrengta artilerijos baterija veikė Kopgalyje ties dabartiniu Jūrų muziejumi. Tačiau pačiame nerijos forte nevyko nei vienas mūšis: jis buvo pastatytas XIX a. pabaigoje ir dar bestatant techniškai paseno - nebuvo tinkamas apgint Klaipėdą nuo užpuolimo iš jūros.
Tuo pat metu Jūrų muziejuje vyko ir vaikų vizualiųjų menų konkursas „Jūros pasaulis“, kurio nugalėtojai buvo paskelbti liepos 25 d.
Liepos 27 d. Klaipėdoje, netoli Jūrų muziejaus esančiame „Palvos“ viešbutyje prasidėjo vienos dienos tarptautinė mokslinė konferencija „XXI a. jūrų muziejus – klasikos ir moderno sąveika“, taip pat skirta Jūrų muziejaus jubiliejui. Konferencijoje savo patirtimi kuriant visuomenei patrauklų ir informatyvų muziejų, naudojant modernias technologijas bei novatoriškus sprendimus, dalinosi ECSITE – vieno didžiausių Europos muziejų susivienijimo direktorius Walter Staveloz, mokslininkai iš NAUSICA (Prancūzijos nacionalinis jūrinių tyrimų centras ir muziejus), iš Lenkijos jūrų muziejaus ir Jūrinių tyrimų instituto, kolegos iš Latvijos - gamtos ir istorijos muziejų.“
Konferencijoje buvo pristatyta ir Lietuvos jūrų muziejaus patirtis – Olga Žalienė pasakojo apie tai, kaip modernizuojamos, atnaujinamos muziejaus ekspozicijos, o Laivybos istorijos skyriaus vedėjas Romaldas Adomavičius pristaė gyvosios istorijos projektą „Kurėno sugrįžimas“.
Liepos 28 d. muziejaus gimtadienio šventė prasidėjo patrankos šūviu ir iškilmingu muziejaus vėliavos pakėlimu. O vėliau įvyko teatralizuotas Jūrų faunos ekspozicijos naujausios dalies „Tropinės žuvys. Plėšrūs ir pavojingi gyvūnai: mitai ir tikrovė“ atidarymas. Buvo demonstruojami futuristiniai, fantastiškas jūrų pasaulio formas pakartojantys drabužių modeliai.
Ši dalis užbaigė visą antrojo aukšto ekspozicijos rekonstrukciją, kuri buvo pradėta prieš ketverius metus. Ekspozicijos koncepcijos ir mokslinio turinio autoriai - muziejaus Jūrų faunos skyriaus vedėjas Remigijus Dailidė ir gamtos mokslų daktaras Algirdas Stankevičius. Architektūrinį ekspozicijos projektą sukūrė „Jungtinės pajėgos“, dioramas, vaizduojančias povandeninį pasaulį, įkūnijo skulptorius Danielius Sodeika ir tapytojas Arvydas Brazdžiūnas.
“Norint sukurti įtikinamą ir efektingą tropinių vandenų vaizdą, teko instaliuoti dinaminę apšvietimo sistemą, kurios dėka sukuriamas paslaptinga ir kartais net baugi vandenų gelmės nuotaika, - sako muziejaus direktoriaus pavaduotoja Rūta Mažeikienė. Apšvietimą instaliavo inžinierius Orūnas Urbonas ir jo darbą tikrai galima prilyginti meninei kūrybai.“
Naujoji ekspozicija patraukia žiūrovą itin atraktyviais vaizdais: žinomas skulptorius animalistas iš Belgijos Dirk Klasen pagamino 35 įspūdingų formų ir dydžių žuvų atliejais, sukuriančias įtikinamą ir kartais net gąsdinantį tropinių jūrų vaizdą (vien ko vertas 4 metrų ilgio baltasis ryklys). Natūralioje aplinkoje eksponuojamos tikros jūrinių vėžlių ir paukščių iškamšos, kompiuterinė grafika vaizdžiai papasakoja, kokia žiauri kova dėl būvio vyksta vandenynų gelmėse.
O 18 val.delfinariume įvyko šventinis muziejaus gimtadienio koncertas. Jame su delfinais ir jūrų liūtais dainavo ir šoko žymiausi Lietuvos atlikėjai.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2004.12.06