<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 2–3

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(balandis – gegužė – birželis / liepa – rugpjūtis – rugsėjis)

Jonavos krašto muziejuje

2004 m. balandžio 2 d. vyko Jonavos mokyklų moksleivių kūrybos parodos „Skamba Velykų varpeliai“ atidarymas.
Balandžio 2 d. – laisvos menininkės Rasos Lelienės ir jos vaikų siuvinėjimų parodos „Iš kraičio skrynios“ atidarymas.
Balandžio 4, 7, 8 d. – Amatų dienos krašto muziejuje.
Balandžio 20 d. – Etnokultūrinė konferencija „Senosios išminties pėdsakais“. Joje dalyvavo rajono kraštotyrininkai, tautodailininkai, etninę kultūrą dėstantys pedagogai, kultūros namų darbuotojai, moksleiviai. Pranešimą „Krašto etninė kultūra, integruojantis į Europos Sąjungą“ perskaitė krašto muziejaus direktorė Regina Karaliūnienė. Kalbėjo Savivaldybės mero pavaduotojas E. Mulokas, Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja V. Jagelavičienė, mokytojai, kultūros darbuotojai. Konferenciją apibendrino Lietuvos liaudies kultūros centro regionų kultūros analizės poskyrio vyr. specialistas Aleksandras Šidlauskas. Dalyvius linksmino l/d „Žilvitis“ folklorinis ansamblis „Malūnėlis“, Meno mokyklos auklėtiniai.
Balandžio 22 d. – poezijos ir muzikos vakaras „Žmonės kaip paukščiai “.
Balandžio 22 d. – rašytojo ir drožėjo Vytauto Ilonio jubiliejinės medžio drožinių parodos atidarymas.
Balandžio 23 d. – Jurginių šventė su R. Samulevičiaus pagr. mokyklos moksleiviais Samulevičių sodyboje.
Gegužės 1 d. – fotografijų parodos „Europa – mūsų namai“ atidarymas.
Gegužės 7 d. – ekslibrių ir knygos instaliacijos kūrimo konkursas–paroda, skirta spaudos atgavimo 100-mečiui.
Gegužės 18 d. – fotografijų parodos „Muziejaus bičiuliai” atidarymas ir vakaras „Muziejaus slėpiniai”, skirti Tarptautinei muziejų dienai. Profesinės šventės proga muziejininkus sveikino rajono meras Br. Liutkus, rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja V. Jagelavičienė, AB „Achema” gen. direktorius J. Sirvydis, Didžiojo Lietuvos Etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko atstovai. Visų norinčių laukė ekskursija į muziejaus filialą – Tautodailės ir amatų centrą, vėliau – į Samulevičių sodybą, kur iš sostinės atvykusi apeigų folkloro grupė „Kūlgrinda “ atliko pagoniškas aukojimo apeigas.
Gegužės 21 d. – kraštiečio, humanitarinių mokslų daktaro Vydo Dolinsko knygos „Simonas Kosakovskis” pristatymas. Susirinkusiems grojo pianistė Lina Šatkutė ir saksofonistas Robertas Katinskas.
Gegužės 25, 26, 27 d. d. – Krašto muziejaus Dailės skyriuje vyko tradicinė viktorina rajono 3–4, 5–6 ir 7–8 klasių moksleiviams „Ką žinai apie krašto muziejų?”, skirta muziejaus 15-os metų jubiliejui.
Gegužės 28 d. – vakaras Krašto muziejuje klubo „Vaidila“ tautodailininkams.
Birželio 4 d. – atidaryta rajono Afganistano karo veteranų klubo narių fotografijų paroda „Užmirštas karas”.
Birželio 16 d. – Krašto muziejaus televizijos laida „Atgaja”.
Birželio 14–18 d.
– moksleivių vasaros stovykla. Krašto muziejus jau antri metai organizuoja moksleivių vasaros stovyklą „Gimtinės keliais” pagal projektą „Pažinkime gimtąjį kraštą”. Šiemet joje dalyvavo 23 R. Samulevičiaus pagrindinės mokyklos moksleiviai. Tai socialiai remtinų šeimų ir rizikos grupės 4–9 klasių vaikai. Stovyklautojams sudarytas lankytinų vietų sąrašas, išvykų programa. Moksleiviai lankėsi šv. Jokūbo bažnyčioje, apžiūrėjo čia sukauptas dailės vertybes, požemius. Taurostos parke stovyklautojai žaidė įvairius žaidimus, iškylavo. Didelį įspūdį paliko ekskursija į Rukloje dislokuotą „Geležinio vilko “ mechanizuotą pėstininkų batalioną. Stovyklautojai susipažino su kareivių buities ir gyvenimo sąlygomis, ginkluote, buvo pavėžinti šarvuočiu po bataliono teritoriją. Be to, moksleiviai pabuvojo muziejaus padalinyje – Tautodailės ir amatų centre Šveicarijos kaime, kur apžiūrėjo senuosius darbo įrankius ir buities daiktus. Medžio drožėjas Andrius Kazlauskas išmokė drožti švilpynes. Samulevičių sodyboje Prauliuose buvo surengta Rasos šventė. Vaikai kartu su muziejaus darbuotojomis prisiminė senuosius papročius, pynė vainikėlius, šokinėjo per laužą. Stovyklos pabaigoje buvo suorganizuota ekskursija į Kėdainius. Moksleiviai apsilankė Daugiakultūriame centre, Reformatų bažnyčioje, apžiūrėjo Radvilų mauzoliejų, pabuvojo Kėdainių krašto muziejuje, pasivaikščiojo po senamiestį. Stovyklos uždarymui buvo surengta diskoteka.
Liepos mėn. vyko etnokultūrinė ekspedicija „Senosios išminties pėdsakais“. Jos metu tyrti ir fotografuoti rajono gyvosios tradicinės kultūros židiniai, ieškota liaudies meno kūrybos elementų senosiose kaimo sodybose.
Rugpjūčio 21 d. vyko stogastulpio „Žilvičio“ būrio partizanams Romui Treščinskui ir Antanui Bakšinskui atidengimas Karaliūnų kaime, Bukonių sen.
Rugsėjo 6-30 d. Tautodailės ir amatų centre vyko amatų dienos rajono mokyklų moksleiviams, skirtos Jonavos įkūrėjo Dominyko Kosakovskio atminimui (šv. Dominykas – amatų globėjas). Jose dalyvavo ir savo amato mokė audėjas Vytautas Mikštas, odininkė Gitana Jasiulionienė, keramikė Inga Bykova, bitininkė Jadvyga Kvieskienė.
Rugsėjo 10–19 d. vyko Jonavoje vyko Europos paveldo dienos tema „Žydų kultūros paveldas Lietuvoje“.
Rugsėjo 23 d. – mitingas Girelėje, skirtas žydų genocido dienai atminti. Į jį atvyko kraštiečiai žydai broliai Dovydas ir Ilja Dudakai, Chaimas Bargmanas, kurio mama kilusi iš Jonavos, Kauno žydų religinės bendruomenės administratorius Mauša Bairakas. Mitinge kalbėjo Seimo narys Rimantas Sinkevičius, rajono tarybos deputatas Edmundas Gedvila, rajono savivaldybės mero pavaduotojas Edmundas Mulokas, Krašto muziejaus direktorė Regina Karaliūnienė. Rajono savivaldybės atstovai padėjo gėlių prie paminklo. Mitinge dalyvavo Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Algirdo mechanizuoto pėstininkų bataliono „Geležinis vilkas“ kariai. Mitingo dalyviai atsiprašė kraštiečių žydų už skausmą ir netektis. Po to krašto muziejuje muziejininkai bendravo su svečiais, kurie papasakojo apie žydų laidojimo, vestuvių ir kitus papročius bei tradicijas.
Muziejaus darbuotojai Europos paveldo dienų metu organizavo nemokamas ekskursijas po Jonavos senamiestį, supažindino su išlikusia žydų architektūra (sinagogomis ), jų gyvenamaisiais kvartalais.
Rugsėjo 25 d. krašto muziejaus darbuotojai Kauno apskrities dienose pristatė projektą „Gyvoji archeologija, senieji krašto amatai“, kurių metu muziejininkai kočiojo audinius kočėtuve, lygino angliniu lygintuvu, mušė sviestą, šaudė iš lanko ir ietimi, virė archaišką sriubą, džiovino grybus, obuolius, vytino ir džiovino žuvį, lipdė puodus, gamino papuošalus iš odos, rišo rudenines puokštes, džiovino vaistažoles, virė bulves su lupena, jomis vaišino svečius, pagardinę sėmenų druska ir sumuštu sviestu.
Rugsėjo mėn. Pasaulinei turizmo dienai organizuotos ekskursijos rajono moksleiviams ir visuomenei maršrutais: „Jonavos Europa“ (Šveicarija – Varšuvėlė – Paryžius – Londonas – Venecija); „Meilės kelias Jonavoje“ (Meilės eleksyro ragavimas pas „Žolininkę“, pasivaikščiojimas prie Šveicarijos tvenkinių, Smetonų ir Nasvyčių didžiosios meilės Barborlaukio dvare; aplankyti piliakalniai – didžioji Teofilijos ir Petro Vaičiūnų meilė; surengta įsimylėjėlių arbatėlė „Savojos“ kavinėje).
Rugsėjo 30 d. krašto muziejuje vyko pleneras, skirtas kraštiečių menininkų Samulevičių atminimui. R. Samulevičiaus pagrindinės mokyklos 5-tų klasių moksleiviai piešė sodybos Prauliuose vaizdus, mokyklą, gamtą. Parodų salėje parengta instaliacija „Nutrūkusi styga“, kurioje eksponuoti ir moksleivių darbai. Tą pačią dieną Samulevičių menėje vyko vakaras, skirtas R. Samulevičiaus 67-osioms gimimo metinėms. Vakare dalyvavo rajono poetai Albinas Pavasaris, Albina Jefimenko, Nijolė Smolina, Marius Glinskas, R. Samulevičiaus pagrindinės mokyklos direktorius Artūras Jagelavičius, pavaduotojos Vanda Bieliauskienė ir Aldona Gailienė, mokytojai, muziejaus darbuotojai. Prie apvalaus stalo, žvakių šviesoje susirinkusieji gilinosi į Raimundo Samulevičiaus mistinę kūrybą. Kas jis buvo ir koks jis buvo, kad sugebėjo išpranašauti net savo tragišką baigtį. Apie gyvenimo prasmę, apie būtį, mirtį poetai skaitė savo eiles. Vakaro dalyviai bandė gilintis į dramaturgo ir rašytojo poezijos prasmę.
Rugsėjo 8 d. Jonavoje ir Žeimiuose lankėsi garsiųjų šio krašto didikų palikuonis grafas Mykolas Kosakovskis su savo sūnumi, žmona ir dviem giminaitėmis. Svečiai apžiūrėjo savo buvusį dvarą Žeimiuose, kalbėjosi su dabartiniais jo šeimininkais Lapėmis apie pastato atgaivinimo perspektyvas. Įdomi diskusija užvirė krašto muziejuje. Svečiai iš Varšuvos papildė ir patikslino jau žinomus faktus apie savo senolius, apgailestavo, kad netvarkingai saugomi jų palaikai, esantys Jonavos bažnyčios rūsyje ir Žeimių koplyčioje.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2004.12.06