<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

LIETUVOS MUZIEJAI. 2004' 2-3. Rūmai, dvarai

EDUKACIJA

 

Lietuvos nacionalinio muziejaus edukacinė veikla

Birutė KAZLAUSKIENĖ

Lietuvos nacionalinio muziejaus Informacijos ir edukacijos skyrius

Moksleiviai LNM vykusiame edukaciniame užsiėmime „Viduramžių amatai“. B. Kazlauskienės nuotr.
LNM neakivaizdinės jaunojo muziejininko mokyklos „Mokykla ir muziejus“ dalyviai edukaciniame užsiėmime „Baltų gentys“. B. Kazlauskienės nuotr. 
Konkursas „Lietuviško žodžio pėdomis“. J. Dilio nuotrauka. „Valstiečio“ laikraščio prizininkai – Vilkaviškio rajono Sūduvos vidurinės mokyklos moksleiviai
Konkursas „Lietuviško žodžio pėdomis“. J. Dilio nuotrauka. Tauragės „Šaltinio“ vidurinės mokyklos moksleiviai

Lietuvos nacionaliniame muziejuje vedamos apžvalginės ir teminės ekskursijos, ekskursijos-pamokos, sėkmingai vykdoma tęstinė pilietinio ugdymo programa „Pažinimas“, skirta moksleiviams ir ikimokyklinio amžiaus vaikams. Išklausę istorijos ir etnografijos pradžiamokslius trimetėje pradinukų mokyklėlėje jie gauna Muziejaus draugo pažymėjimą, kuris suteikia teisę nemokamai visus metus su šeima lankytis Naujojo ir Senojo arsenalo ekspozicijose bei parodose (po pirmų ir antrų mokslo metų) arba gauna Muziejaus bičiulio pažymėjimą, su kuriuo galima dvejus metus nemokamai lankytis muziejuje bei jo filialuose (po trečių mokslo metų).

Muziejaus edukacinius renginius pamėgo ne tik Vilniaus, bet ir atvykstantys iš kitų Lietuvos miestų bei rajonų moksleiviai ir pedagogai. 2003-2004 mokslo metais įvyko 349 edukaciniai renginiai, kuriuose dalyvavo per 8 tūkst. moksleivių; 629 iš jų gavo Muziejaus draugo, o 32 – Muziejaus bičiulio pažymėjimus.

Prie muziejaus veikia neakivaizdinė jaunojo muziejininko mokykla „Mokykla ir muziejus“, skirta mokyklinių muziejų vadovams bei jų pagalbininkams – jauniesiems muziejininkams. Tai vienerių metų seminarų, paskaitų, teatralizuotų žaidimų, projektų ciklas, supažindinantis su Lietuvos istorijos, etninės kultūros pagrindais, muziejinės veiklos naujovėmis. Jau išleistos aštuonios jaunųjų muziejininkų laidos. Šiais metais jaunojo muziejininko mokyklą lanko 12 pedagogų ir 36 moksleiviai iš Alytaus, Ignalinos, Kelmės, Klaipėdos, Kupiškio, Marijampolės, Prienų, Raseinių, Skuodo, Šakių, Šalčininkų ir Trakų rajonų.

Muziejaus pedagogai, norėdami kuo daugiau mokinių sudominti muziejuose ir archyvuose saugomais krašto praeities atspindžiais ir galimybe pritaikyti juos šių dienų aktualijoms, visos Lietuvos mokyklas pakvietė dalyvauti konkurse „Lietuviško žodžio pėdomis“, skirtame lietuviškos spaudos atgavimo 100-mečiui paminėti.

Konkursas susidėjo iš dviejų dalių: kalbai, knygai ir knygnešiams skirtas namų darbų projektas ir edukacinė viktorina „Spaudos draudimas Lietuvoje“. Rengdamiesi moksleiviai sukaupė daug vertingos istorinės medžiagos apie savo krašto knygnešius ir daraktorius. Ruošdami „namų darbus“ ją įpynė į vaidinimus, eilėraščius, vaizdelius, videofilmus arba kitais būdais įamžino savo apylinkės knygnešių atminimą. Edukacinė viktorina pateikė nelengvų užduočių apie nelegalias spaustuves, leidinius, valdines ir slaptąsias mokyklas, knygnešių organizacijas ir už lietuvišką spaudą kovojusius žmones.

Konkursu susidomėjo 46 komandos. 2004 metų balandžio 29-30 dienomis į baigiamąjį etapą iš 6 miestų ir 17 rajonų atvyko 39 komandos, kurias sudarė 6-7 klasių (19 komandų) ir 8-9 klasių (20 komandų) moksleiviai.

Susumavus abiejų rungčių rezultatus nugalėtojai apdovanoti Švietimo ir mokslo ministerijos diplomais. 6-7 klasių komandų grupėse I vietą laimėjo Jonavos Justino Vareikio pagrindinė mokykla, II vietą – Ignalinos Česlovo Kudabos pagrindinė mokykla, Kretingos rajono Jokūbavo Aleksandro Stulginskio pagrindinė mokykla ir Pasvalio rajono Joniškėlio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės vidurinė mokykla, III vietą – Vilniaus rajono Kalvelių 2-oji pagrindinė mokykla, Utenos rajono Užpalių vidurinė mokykla, Vilniaus Fabijoniškių vidurinė mokykla, Šilutės rajono Žemaičių Naumiesčio vidurinė mokykla.

8-9 klasių grupėje nugalėtojais tapo: I vietą pasidalijo Vilniaus Jeruzalės vidurinė mokykla ir Marijampolės „Šaltinio“ vidurinė mokykla, II vietą užėmė Ignalinos rajono gimnazija, Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazija ir Kupiškio Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazija, III vietą Kupiškio Povilo Matulionio vidurinė mokykla, Panevėžio Kazimiero Paltaroko vidurinė mokykla, Šiaulių Simono Daukanto vidurinė mokykla ir Tauragės „Šaltinio“ vidurinė mokykla.

Konkursą parėmė Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija, „Lietuvos ryto“ bei „Valstiečio laikraščio“ redakcijos, Knygnešio draugija, Lietuvos rašytojų sąjunga.

Tikimės, kad muziejaus bendradarbiavimas su Lietuvos mokyklomis ir ateityje bus sėkmingas ir aktyvus.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2005.01.05