<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 1

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2004 m. sausis-vasaris-kovas)

Lietuvos jūrų muziejuje

Į Lietuvos jūrų muziejaus teritoriją užšalusių kanalų ledu sausio 15 d. pateko lapė ir, perlipusi parapetą lauko baseine, sudraskė du antarktinius pingvinus. Tai itin skaudus nuostolis, kadangi šios rūšies pingvinai yra laikomi tik keliuose prestižiniuose pasaulio zoologijos soduose ir Lietuvos jūrų muziejaus jau nebepajėgs jų įsigyti. Antarktinių pingvinų muziejuje liko tik du, jie jau seni ir begyvens tik trejus ar ketverius metus.

Vasario 6 d. Jūrų žinduolių ir paukščių skyriuje iš kiaušinio išsirito pingviniukas, svėręs 64 gramus. Jo gyvybiniai refleksai dar menkai išreikšti – necypsi norėdamas lesti, pats neryja maisto. Pingviniukas gyvena naujagimio kiuvete, kuriame 27 laipsniai šilumos ir 50 proc. drėgmės. Maitinamas tiesiai į skrandį kas tris valandas kokteiliu iš vienuolikos komponentų.

Vasario 13 d. muziejuje pristatytas Johano Zembrickio „Klaipėdos karališkojo Prūsijos jūrų ir prekybos miesto istorijos“ II tomas. Jį išleido Klaipėdos leidykla „Libra Memelensis“ (vad. Kęstutis Demereckas), vertėjas ir vyriausiasis redaktorius – Lietuvos jūrų muziejaus Laivybos istorijos skyriaus vedėjas, istorikas Romas Adomavičius. I tomas į lietuvių kalbą išverstas ir išleistas 750 metų Klaipėdos miesto jubiliejui, po dvejų metų darbo išleistas II tomas – „Klaipėda XIX amžiuje“. Ši du tomus apimanti Klaipėdos kronika parašyta prieš 100 metų ne istoriko, bet vaistininko, pagal kilmę mozūro, pamilusio Klaipėdą. Kruopštaus tyrinėtojo dėka šiandien galima susipažinti su miesto istorijos dokumentais, pražuvusiais dviejų karų sūkuriuose.

Vasario 13 d. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje buvo atidaryta paroda „Trys Lietuvos jūrinio paveldo puslapiai“. Ekspozicija sudaryta iš trijų kilnojamų Lietuvos jūrų muziejaus parodų. Pirmoji dalis – „Šventoji – Lietuvos povandeninės archeologijos lopšys“ pasakoja apie Baltijos jūroje paskendusius laivus, nugrimzdusią XVI–XVIII a. Šventosios gyvenvietės dalį ir archeologų povandenininkų kasdienybę. Antroji dalis – „Kurėno sugrįžimas“ vaizdžiai pristato Kuršių marių žvejų burvaltę – kurėną, istorines jo ištakas, pasakoja, kaip vyko šio tipo laivo rekonstrukcija Lietuvos jūrų muziejuje. Trečioji dalis – „Iš jūrininkų archyvų“ pasakoja apie tarybų Lietuvos žvejybos laivyno istoriją, atkuriami jau primirštos buities fragmentai.

Kovo 8-10 d. Lietuvos jūrų muziejaus pilkųjų Baltijos jūros ruonių banda pagausėjo dviem mažyliais. Kovo 8 d. jauniklį atsivedė muziejaus  apsauginiame griovyje gyvenanti Pilkė, o kovo 10 d. mažylio susilaukė kita muziejaus senbuvė – Zunda. Deja, prieš porą savaičių gimęs dar vienas, Baltukės jauniklis, neišgyveno. Ši patelė itin jautri ir atsargi, tad savo mažylius nuo pašalinių akių bando paslėpti po vandeniu. Dažniausiai tai baigiasi tragiškai. Šiemet mažylis buvo atimtas iš jos, o jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas dvi savaites augino ruoniukę. Tačiau mamos pieną atitinkančio maistelio taip mažylei ir nepavyko pritaikyti.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14