<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 1

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2004 m. sausis-vasaris-kovas)

Zarasų krašto muziejuje

Zarasų krašto muziejuje iškart po Naujų metų muziejuje atidaryta laikraščio „Švenčionių kraštas“ žurnalisto Algio Jakšto meninės fotografijos paroda „Senojo kaimo šiluma“. A.Jakštas pirmąją personalinę parodą surengė 1982 m. Kelmėje, iš viso jų buvo per 160. Pelnyta nemažai apdovanojimų, daugiausia – už fotografijas gamtos tema.

Parodoje „Senojo kaimo šiluma“ – gimtojo Ryžiškių kaimo žmonių veidai. Anot autoriaus, jie fotografuoti taip, kaip patys norėję, nieko nedaryta specialiai. Daugumos jų veiduose – šiluma, gerumas, atvirumas. Tai autoriui pavykę ilgiau pabendravus su buvusiais savo kaimynais ir šiems atsivėrus. Iš viso eksponuotos 103 juodai baltos nuotraukos.

Vasario pradžioje atidaryta Ivo K.Petriko fotografijų paroda „Žmonės ir kraštai“. Žymaus čekų fotomenininko, šiuo metu dirbančio Čekijos Respublikos ambasadoriaus Lietuvoje patarėju ekonomikos klausimais, parodą pristatė pats ambasadorius Peteris Voznica, atvykęs į atidarymą su žmona Milada. Parodoje – 2003 m. fotografuoti kalnų peizažai, Lietuvos gamtos kampeliai, įvairių šalių žmonių veidai.

Meilė gamtai I.K.Petriką paskatino užsiimti fotografija. Gamta, net dirbtinė miestų aplinka palieka žmonių veiduose gilias žymes. Žmonės keičia kraštovaizdį pagal savo fantaziją ir poreikius. Dėl to fotografas jaučia pareigą parodyti savo darbuose ne tik peizažus, bet ir žmogų. Čekijoje I.K.Petrikas žinomas kaip kalnų fotografas, daug dėmesio skiria reklamai. Jo nuotraukos puošia Čekijos, Vokietijos vidurinių mokyklų vadovėlius.

Vasario viduryje atidaryta Visagino dailės studijos „Hobby line“ (vad. Marija Ščerbakova) darbų paroda „Stiklo fantazijos“. Šerkšnotos žiemos vaizdeliai, pasakiškos gėlės, medžiai... Visa tai nutapyta ant papraščiausių butelių, lėkščių, stiklinių, antrajam gyvenimui prikeltų atsibodusių indų. Per atidarymą 13 visaginiečių moterų rodė, kaip butelis padengiamas dažais, kaip ant jo (arba lėkštės) piešiamas piešinys, kaip jis spalvinamas dešimčia labai plonyčių dažų sluoksnelių, išgaunami įvairūs atspalviai. Vienam paprasto stiklo buteliui paversti „perliuku“ reikia kone mėnesio.

Keturias personalines tapybos parodas surengusi dailininkė, piešimo ir braižybos mokytoja M.Ščerbakova atliko daugybę eksperimentų su aliejiniais dažais ir guašu, terpentinu, laku ir sakė, kad prieš ketverius metus kurdama šią studiją, dar nė pati nežinojusi, kas iš viso to išeis, tiesiog norėjusi išbandyti neįprastą meno sritį ir padėti moterims, merginoms kūrybiškai išreikšti save, įdomiai praleisti laisvalaikį. 2003 m. studija „Hobby line“ tapo asociacijos „Ruskij dom“ filialu, ir yra surengusi jau ne vieną savo dirbinių parodą.

Kovo mėn. veikė „Santarvės“ vid. m-los 3 klasės mokinių piešinių ir karpinių paroda. Jau senokai muziejuje būta parodos, kurios autoriai – tokie jaunučiai. Trečiokų mokytoja, Šiaulių pedagoginio universiteto absolventė Meilė Pimpienė, garsios karpinių meistrės tautodailininkės Bronės Manelienės dukra, anksčiau manė niekada neužsiimsianti karpiniais, nerengsianti parodų, gana, kad mama ir sesuo Saulė tuo užsiimančios... Pasirodo, niekada nesakyk „niekada. Atidaryme ją sveikino mokyklos direktorė, mokytojai, pedagogai iš Anykščių ir linkėjo surengti dar daug gražių parodų.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14