<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2004 m. Nr. 1

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE 
(2004 m. sausis-vasaris-kovas)

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje

Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje vasario 13 d. atidaryta paroda „Trys jūrinio paveldo puslapiai“. Joje eksponuojami archeologų povandenininkų, Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojų ir jūrininkų surinkti eksponatai. Parodos ekspozicija sudaryta iš trijų kilnojamųjų Lietuvos jūros muziejaus parodų jūrinio paveldo tema, parengtų Lietuvos jūrų muziejuje per pastaruosius penkerius metus.

Pirmoji ekspozicijos dalis „Šventoji – Lietuvos povandeninės archeologijos lopšys“ pasakoja apie Baltijos jūroje paskendusius laivus, nugrimzdusią XVI-XVIII a. Šventosios miesto dalį ir labai prozišką archeologų povandenininkų kasdienybę. Antroji dalis „Kurėno sugrįžimas“ vaizdžiai pristato Kuršių marių žvejų burlaivį kurėną, istorines jo ištakas, pasakoja, kaip vyko šio tipo laivo rekonstrukcija Lietuvos jūrų muziejuje, kaip tarptautinė komanda plaukė juo Kuršių mariomis ir Nemunu. Ši ekspozicijos dalis jau buvo eksponuota per minėtasias ekspedicijas Kuršių nerijos ir Panemunių gyvenvietėse. Anot Jūrų muziejaus Ryšių su visuomene skyriaus vedėjos Nikos Puteikienės, istoriškai dar netolimą laiką atskleidžia ekspozicija „Iš jūrininkų archyvo“. Ja atsigręžiama į sovietmetį – pasakojama tarybinio Lietuvos žvejybos laivyno istorija, atkuriami jau primirštos buities fragmentai.

Tą pačią dieną, per parodos „Trys jūrinio paveldo puslapiai“ atidarymą, muziejuje buvo pristatytas Johano Zembrickio knygos „Klaipėdos karališkojo Prūsijos jūrų ir prekybos miesto istorija“ II tomas „Klaipėda XIX amžiuje“ (išleido Klaipėdos leidykla „Libra Memelensis“). Vaistininkas J.Zembrickis dviejų tomų miesto istoriją vokiečių kalba parašė ir išleido 1902 m., Klaipėdos miesto 650 metų jubiliejaus proga. Išversti šį veikalą į lietuvių kalbą ėmėsi leidykla „Libra Memelensis“, o vertė Lietuvos jūrų muziejaus istorikas Romas Adomavičius. Pirmasis istorijos tomas pasirodė 2003 m., uostamiesčio 750 metų jubiliejaus proga. Jis apėmė miesto istorijos tarpsnį nuo 1252 m. iki XIX a.

Antrajame tome rašoma apie Klaipėdos plėtrą XIX a., pateikiama duomenų apie to meto prekybą, laivų statybą. Knyga „Klaipėda XIX amžiuje“ gausiai iliustruota žemėlapiais, graviūromis, senomis fotografijomis ir atvirukais, prie jos pridėtas spalvotas 1903 m. Klaipėdos miesto planas iš Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus. Knyga papildyta ir J.Zembrickio surinktomis Klaipėdos bajorų ir miestiečių geneologinėmis žiniomis iš žurnalo „Altpreussiche Monatsschrift“.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14