<<< Į pradžią >>>   <<<English >>>    

„LIETUVOS MUZIEJAI“ 2003 m. Nr. 4

PARODOS IR RENGINIAI LIETUVOS MUZIEJUOSE
(2003 m. spalis-lapkritis-gruodis)

Prienų krašto muziejuje

Prienų krašto muziejų rugsėjo pabaigoje aplankiusios garbios viešnios – išeivės rašytojos Marijos Aukštaitės (tikr. Kotryna Radkevičiūtė-Navikevičienė) Toronte (Kanada) įkurto fondo atstovės Jorko universiteto prof. Sara Ginaitė ir Vilniaus universiteto prof. Elvyra Užkurėlytė-Baltinienė padovanojo muziejui jų sudarytą lietuvių ir kanadiečių autorių straipsnių rinkinį „Marija Aukštaitė. Literatūrinis palikimas ir visuomeninė veikla“. Muziejaus darbuotojai ir viešnios svarstė, kaip savitos, talentingos rašytojos kūrybinį palikimą priartinti prie jos kraštiečių, nes jos kūrinius (dauguma neredaguotų) turi tik Prienų krašto muziejus ir Vilniaus universiteto filologai. Tartasi ir dėl mokslinės konferencijos rašytojos kūrybai skleisti.

Lapkričio mėn. pasirengimo konferencijai ir Marijos Aukštaitės kūrybos analizavimo darbus muziejuje aptarė Prienų r. lituanistai, sukviesti vyresniosios muziejininkės Anelės Razmislavičienės ir Prienų r. lituanistų metodinės tarybos pirmininkės Živilės Jurkšienės.

Rugsėjo – spalio mėn. Trečiojo amžiaus universiteto Prienų filialo dekanės Antaninos Aleknavičienės pageidavimu Prienų senelių globos namuose veikė iš muziejaus fondų parengta kraštiečio fotomenininko Stasio Žvirgždo paroda.

Mokytojo dienai Prienų kultūros centre muziejininkės Anelė Razmislavičienė ir Irutė Seselskienė, pasitelkusios kolegų iš mokyklų visuomeninių muziejų, parengė didžiulę fotografijų parodą „Mokykloje ieškokim Lietuvos“ (Just. Marcinkevičiaus žodžiai). Parodoje atsispindėjo Prienų krašto švietimo istorijos momentai, pedagogų likimai, krašto mokyklų laimėjimai.

Spalio 10 d. muziejuje vyko edukacinės programos etninės kultūros gyvajai tradicijai skleisti „Močiutės seklyčia“ baigiamasis renginys – „Didžioji močiutės mugė“. Šventėje dalyvavo gausus būrys vaikų ir moksleivių, močiučių – namų amatininkių bei Prienų senelių globos namų gyventojų.

Audėjų „artelėje“ savo parodas demonstravo jiezniškės Bronė Urlikienė, Ona Norkūnienė ir Genovaitė Zaparackienė, Bronė Nenartavičienė iš Šilinių kaimo, Domicelė Banevičienė iš Kaišiadorių. Šventės dalyviai galėjo stebėti parinktinį rankšluostį audžiančią Onutę Dabrišienę iš Sarginės kaimo, apžiūrėti daugybę jos muziejui dovanotų darbų.

Molio puodynes žiedė ir šio amato paslaptis aiškino puodžių puodžius Vygandas Jezerskas iš Rumšiškių Lietuvos liaudies buities muziejaus. Molinukų parodą parengė ir puodynėles su renginio pavadinimu ir data močiutėms nulipdė keramikai iš Vaišvydavos Stasys ir Romualda Galistai.

Gražią rankdarbių parodėlę parengė ir Prienų senelių globos namų močiutės bei Prienų „Revuonos“ vidurinės mokyklos darbščiųjų rankų būrelio mergaitės su mokytoja Rita Domeikiene.

Kiaušinių skutinėtoja Eugenija Margelevičienė iš Naujosios Ūtos į renginį atsiuntė įspūdingo dydžio saldų sūrį, Prienų „Ąžuolo“ pagrindinės mokyklos pradinukai suvaidino neįgaliosios močiutės, buvusios mokytojos Albinutės Blekaitienės, eiliuotą pasaką „Arklys ir liūtas“ (vad. Vilija Zablackienė), grojo „Revuonos“ vidurinės mokyklos muzikos mokytojas Aidas Leskauskas, šoko, mįsles minė ir močiutes kalbino „Nemuno“ pradinės, „Revuonos“ vidurinės mokyklų ir lopšelio-darželio „Pasaka“ vaikučiai su mokytojomis ir auklėtojomis.

Programos organizatoriai ir dalyviai už profesionalias konsultacijas ir finansinę paramą geru žodžiu minėjo Kultūros ministeriją ir jos darbuotojas, etninės kultūros koordinatorę Ireną Seliukaitę, Liaudies kultūros centro vadovus ir specialistes Vidą Šatkauskienę bei Teresę Jurkuvienę.

Gruodžio mėn. muziejuje vyko kalėdinės pamokos, kuriose Prienų miesto ir rajono moksleiviai su muziejininkėmis Anele Razmislavičiene ir Irute Seselskiene gilinosi į advento ir Kalėdų papročius, mokėsi įrengti kalėdinę aplinką. Daugiausia lankytojų į pamokas atvyko iš „Revuonos“ vidurinės, „Ąžuolo“ pagrindinės ir Tartupio pradinės mokyklų, lopšelių-darželių „Pasaka“ ir „Saulutė“. Kalėdinę popietę Šilavoto pradinukams vedė muziejininkė Genovaitė Barštienė.

© Lietuvos muziejų asociacija
© Lietuvos dailės muziejus
  Tinklalapis atnaujintas 2010.07.14