ICOM ICCROM ICOM–LT EL. PAŠTAS ENGLISH  
<<< Į pradžią >>>   Portalas „Lietuvos muziejai“ Svetainės naujienos Žurnalas „Lietuvos muziejai“

PROJEKTO ESMĖ

Šiandieninei Lietuvos visuomenei būdingi spartūs pokyčiai politinėje, ekonominėje bei socialinėje srityse. Keičiasi gyvensena, esamos vertybės, verslumas ir veržlumas tampa sėkmę lemiančiais bruožais, o sugebėjimas įtvirtinti save – kiekvieno asmeniniu uždaviniu. Tokioje aplinkoje svarbu nepamiršti, jog kultūra yra kiekvienos visuomenės gyvybingumo prielaida, todėl pasitinkant Lietuvos vardo paminėjimo tūkstantmetį svarbu išlaikyti ir sustiprinti kūrybines tautos galias bei ugdyti poreikį kultūrai, sugebėjimą ja didžiuotis ir vertinti. Kultūros specialistų parengimas ir tęstinis mokymas lemia kultūros valdymo, kultūros ir meno renginių kokybę, sąlygoja kultūrinės veiklos ir darbo rezultatus. Kultūros specialistų ir kultūros administratorių tęstinis mokymas siejamas su nuolatiniu profesinių žinių ir darbo įgūdžių tobulinimu, pasirengimu naudotis ir taikyti darbe naujas technologijas, vadybos naujoves.
Nežymus Lietuvos muziejų vaidmuo visuomenės kultūrinėje – edukacinėje sferoje dėl nepakankamos  darbuotojų kompetencijos ir silpnai tenkinami Lietuvos ir užsienio lankytojų poreikiai dėl nesusiformavusių muziejų darbuotojų įgūdžių lėmė projekto rengimą.
Lietuvos muziejuose šiuo metu yra apie 700 aukštos kvalifikacijos specialistų, kurie dirba labai atsakingą darbą – kaupia, saugo ir skleidžia kultūros vertybes, aktyviai prisideda prie visuomenės vertybinių nuostatų, istorinės savimonės ugdymo, mūsų tautos identiteto išsaugojimo. Muziejų uždaviniai ir visuomenės reikalavimai jiems pastaraisiais metais labai išaugo, be to, Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, atsivėrė galimybės reprezentuoti muziejuose saugomą Lietuvos kultūros paveldą europinėje kultūrinėje erdvėje. Tačiau kultūros darbuotojų vadybos, naudojimosi naujomis informacinėmis technologijomis kvalifikacija nepakankama, trūksta bendrųjų įgūdžių.
Muziejus lanko šiek tiek daugiau negu pusė (53%) Lietuvos gyventojų. Pagal muziejų kiekį esamos muziejų paslaugos netenkina ketvirtadalio visų gyventojų poreikių. Tik 30 proc. savo laiko lankytojas skiria objektams, t.y. ekspozicijoms apžiūrėti, likusius 70 proc. laiko lankytoją reikia užimti (užsienyje tuo metu jis perka muziejaus suvenyrus, leidinius, ilsisi rekreacinėse zonose, sėdi kavinėje), tačiau daugumoje muziejų Lietuvoje visų šių komponentų nėra, nes trūksta lėšų, darbuotojai nėra kompetetingi teikti papildomas paslaugas lankytojams.  (Socialinių tyrimų institutas Lietuvos gyventojų kultūriniai poreikiai 2003-2004). Šalies narystė Europos Sąjungoje padeda atskleisti ir išryškinti Lietuvos istorinius ir kultūrinius ryšius su kitomis Europos šalimis, skatina tarptautinį Lietuvos menininkų ir kultūros įstaigų bendradarbiavimą bei jų dalyvavimą ES kultūrinėse programose. Tačiau dauguma kultūros darbuotojų nemoka nei vienos užsienio kalbos ir todėl negali tinkamai atlikti esamo darbo. (LR Kultūros ministerijos 2005 – 2007 –ųjų m. strateginis veiklos planas, patvirtinta 2005-02-09, įsakymas Nr.  47).
Kad muziejai įgyvendintų jiems keliamą Valstybės uždavinį – tapti aktyviu visuomenės gyvenimo dalyviu, reikalingi esminiai vadybiniai pokyčiai, muziejų darbuotojai turi įgauti naujų žinių ir susiformuoti naujus įgūdžius, antraip muziejai bus priversti likviduotis (reorganizuotis), o darbuotojai gali netekti darbo arba - esantys darbuotojai gali būti pakeisti kitais, kompetetingesniais, o dabartiniai sunkiai galės integruotis į darbo rinką (dėl vyresnio amžiaus ir kompetencijų trūkumo).
Dėl lėšų stygiaus dalyje Lietuvos muziejų trūksta kvalifikuotų specialistų, nėra galimybių užtikrinti vertybių apsaugą (ypač savivaldybių muziejuose), renovuoti muziejinius pastatus ir atnaujinti ekspozicijas, neatliekami prevenciniai vertybių konservavimo ir restauravimo darbai, muziejai negali įsigyti naujų vertingų eksponatų, kurie gali būti negrįžtamai prarasti. Dar nepakankama muziejų edukacinė veikla.“ (LR Valstybinės paveldosaugos komisijos sprendimas 2004-06-04, Nr. 101)
Įgyvendinus projektą išaugs muziejų  darbuotojų kompetencija, jie išsaugos savo darbo vietas, pritrauks daugiau muziejų lankytojų, tinkamai pristatys nacionalines vertybes, formuos teigiamą savo organizacijos bei šalies įvaizdį.
Projektas skirtas 10  muziejų, Nac. M.K. Čiurlionio muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus, Trakų istorijos muziejaus, Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejaus, Lietuvos jūrų muziejaus, Alytaus kraštotyros muziejaus,  Kėdainių krašto muziejaus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus, Vilkaviškio krašto muziejaus, Raseinių krašto istorijos muziejaus, darbuotojams ir bus įgyvendinamas Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Raseinių, Alytaus, Vilkaviškio, Kėdainių savivaldybių teritorijose.
Projektą paraišką pateikė Lietuvos muziejų asociacija, kurios pagrindinis tikslas – telkti muziejus bendrai veiklai, organizuoti ir skatinti muziejų ir muziejininkų bendradarbiavimą bei savitarpio paramą. Asociacija, įgyvendindama šį tikslą, organizuoja ir remia muziejininkų kvalifikacijos kėlimą ir profesinį ruošimą, propaguoja ir stiprina muziejų vaidmenį visuomenėje; dalyvauja realizuojant švietimo programas.
Liepos mėnesį atlikti projekte dalyvaujančių muziejų darbuotojų kompetencijos kėlimo poreikio tyrimai nustatytos problemos, projekto tikslinei grupei trukdančios kelti savo kvalifikaciją, numatyti jų sprendimo būdai.
Projekto valdymui sudaryta Valdymo grupė, kurią sudaro – 6 atstovai. Valdymo grupės paskirtis – užtikrinti sėkmingą projekto įvykdymą. Siekiant efektyviai įgyvendinti projekto veiklas Valdymo grupė stebės ir prižiūrės projekto eigą. Tai bus vykdoma per Valdymo grupės susirinkimus, kuriuose projektą administruojantys darbuotojai bei vykdytojai teiks informaciją apie projekto vykdymo eigą ir atsiskaitinės už projekto vykdymą.  Atsakingas už projekto įgyvendinimą - pareiškėjas (LMA).
Nuorodos į BPD/ projekto atitiktis BPD priemonės, pagal kurią pateiktas projektas, tikslams:
Projekto tikslai atitinka BPD priede nustatytus šiuos uždavinius:
  • Užtikrina vadovaujančių darbuotojų, specialistų ir tarnautojų mokymą pagal naujus šalies valdymo poreikius, siekia, kad muziejų darbuotojai atitiktų kintančius ekonomikos poreikius;

  • Didina dirbančiųjų žinių, kvalifikacijos lygį ir ugdo gebėjimus pagal 19 mokymo modulių.
Projektas atitinka BPD 2 prioritetui: „Žmoniškųjų išteklių plėtra“ ir BPD Priede nurodytos 2.2 priemonės „Darbo jėgos kompetencijos ir gebėjimų prisitaikyti prie pokyčių ugdymas“ antrai veiklos sričiai: parama valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų darbuotojų mokymui, kvalifikacijos tobulinimui ir perkvalifikavimui, nes skirtas partnerių 298 darbuotojų mokymui, kvalifikacijos kėlimui ir įgūdžių suformavimui per 26 mokymo modulius.

 

© Lietuvos muziejų asociacija   Tinklalapis atnaujintas 2011.04.04